V této kalkulačce si můžete spočítat čistou mzdu v roce 2023, z práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Z DPČ se platí daň 15%. Sociální a zdravotní pojištění se z DPČ platí jen při příjmu nad 4000 Kč. V roce 2023, se zvyšuje minimální mzda na 17 300 Kč (103,80 Kč za hodinu).

Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté mzdy – práce na dohodu DPČ 2023

Od začátku roku, platí několik změn, které mohou mít vliv na výpočet výplaty – některé změny se týkají i těch, kdo pracují na dohodu DPP nebo DPČ.

Od 1. 1. 2023 se zvyšuje minimální mzda (může se týkat i těch, kdo pracují na DPP nebo DPČ). Od začátku roku, se také zvyšuje limit pro placení pojištění  u práce na DPČ. Doposud to bylo 3500 Kč, od ledna 2023 se to mění na 4000 Kč.

Pokud máte nějakou brigádu, nebo přivýdělek formou práce na DPČ, pak si můžete v následující kalkulačce spočítat, kolik by mohla být vaše čistá odměna v roce 2023.

Zvýšení minimální mzdy v roce 2023

V roce 2023 se zvyšuje minimální mzda, týká se to i odměny za práci na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti):

 • Od 1. ledna 2023 bude minimální hrubá měsíční mzda 17 300 Kč (zvýšení o 1100 Kč)
 • Od 1. ledna 2023 bude minimální hrubá hodinová mzda 103,80 Kč (zvýšení o 7,40 Kč)

Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté mzdy při práci na DPČ v roce 2023

Pro výpočet v této mzdové kalkulačce, zadejte svoji hrubou měsíční odměnu z DPČ a všechny další údaje (počet dětí, na které daňové slevy případně uplatňujete nárok, atd.)

Kalkulačka čistá mzda - práce na DPČ 2023
Hrubá měsíční mzda z DPČ

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Novela zákoníku práce – změny u DPP a DPČ v roce 2023

Během roku 2023, se bude schvalovat větší novela zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.). Některé změny, by mohly mít i velmi výrazný dopad na dohody o pracovní činnosti (DPČ) a dohody o provedení práce (DPP). Nově bude například nárok i na dovolenou.

Připravované změny v roce 2023:

 • u dohody DPP nebo DPČ, bude muset zaměstnavatel nově rozvrhovat směny, alespoň 1 týden předem
 • zaměstnanci pracující na dohodu DPP nebo DPČ budou mít nárok na všechny důležité osobní překážky v práci (jako ostatní zaměstnanci)
 • nově bude nárok i na všechny příplatky (nebo náhradní volno) za práci ve svátek, za noční práci, za práci v sobotu nebo v neděli, atd.
 • u dohody DPP a DPČ bude nově nárok i na dovolenou (musí být odpracováno minimálně 80 hodin, resp. minimálně 4 týdny)

Novela zákoníku práce, byla zatím schválena pouze vládou (v dubnu 2023). O změnách nyní bude jednat ještě Parlament a Senát.

Kdy se u DPČ platí daně a kolik to je v roce 2023?

U práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), se podobně jako u DPP (dohoda o provedení práce), platí daň z příjmu ve výši 15%. Tuto daň zaplatíte vždy, bez ohledu na výši příjmu (výše příjmu má vliv na to, zda zaplatíte i sociální nebo zdravotní pojištění).

Dříve se daň počítala ze superhrubé mzdy (hrubá mzda + sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem). Super hrubá mzda se ale v roce 2021 zrušila, a nyní se tak daň 15% (nebo případně 23%), vypočítá pouze z hrubé mzdy. Na tom se v roce 2023 nic nemění.

V roce 2023 se pouze zvyšuje limit, od jaké částky se platí zvýšená daň 23%. Pokud byste měli měsíční příjem vyšší než 161 296 Kč, pak by se z toho co je nad tuto částku, počítala daň 23%. Takto vysoký měsíční příjem, ale při práci na DPČ, není příliš obvyklý.

Sociální pojištění u DPČ – kdy a kolik se platí?

Pokud je příjem z DPČ nižší než 4000 Kč (v předchozím roce to bylo 3500 Kč), tak se neplatí sociální a zdravotní pojištění, jenom daň 15%.

Pokud je příjem z DPČ 4000 Kč a více, pak se z výplaty strhne běžné sociální pojištění, tj. 6,5% z hrubé mzdy (zaměstnavatel zaplatí dalších 24,8%).

Zdravotní pojištění z DPČ – kdy a kolik se platí?

Podobně, jako sociální pojištění, se strhává i zdravotní pojištění. To se platí jen u příjmu od 3500 Kč měsíčně. Se zdravotním pojištěním je to ale složitější.

Z příjmu nad 4000 Kč, se vypočítá zdravotní pojištění, ve výši 4,5% z hrubé mzdy (zaměstnavatel platí dalších 9%).

U zdravotního pojištění ale hraje roli, jestli za vás platí ještě někdo jiný. Například za studenty, ženy na mateřské, důchodce nebo třeba nezaměstnané, platí zdravotní pojištění primárně stát.

Za zaměstnance, kteří mají práci na HPP, a DPČ je pro ně jen přivýdělek, platí zdravotní pojištění primárně jejich zaměstnavatel.

Doplatek do minimálního zdravotního pojištění v roce 2023

U zaměstnanců, pro které je příjem z DPČ jejich jediným příjmem (a nespadají do kategorie státních pojištěnců), je nutné doplatit zdravotní pojištění do výše minimálního vyměřovacího základu.

Minimálním vyměřovacím základem pro zdravotní pojištění, je v roce 2023, částka 17 300 Kč (což je minimální mzda 2023).

Pokud máte příjem z DPČ nižší, než 17 300 Kč (například jen 6000 Kč), tak se vám , strhne doplatek do minimálního zdravotního pojištění.

Tak, aby součet toho, co se vám vypočítá z příjmu + to co zaplatí zaměstnavatel + doplatek do minimálního ZP, dával dohromady 2336 Kč. To je minimální zdravotní pojištění v roce 2023.

Maximální výše příjmu z DPČ pro nezaměstná na Úřadu práce v roce 2023

Práce na DPČ, je jednou z mála možností, jak si může nezaměstnaný na Úřadu práce něco přivydělat.

Pokud již nezaměstnaný nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti (během ní nemůže mít vůbec žádný příjem), pak může pracovat na dohodu DPČ a mít příjem maximálně 8650 Kč měsíčně (jedna polovina minimální mzdy).

Práce na DPP (dohodu o pracovní činnosti), není pro nezaměstnané na Úřadu práce dovolena.

Výpovědní lhůta a ochrana zaměstnance na DPČ

Pro DPČ platí trochu jiné podmínky, než pro klasické zaměstnání. U dohody je výpovědní doba jen 15 dní (na rozdíl od 2 měsíců u klasické pracovní smlouvy).

Obecně pro pracovníky na dohodu, platí mnohem menší ochrana. Nevzniká jim nárok na odstupné. Nárok na nemocenskou jim vzniká jen v některých případech atd.

Nárok na nemocenskou při práci na DPČ

Při práci na DPČ, vám nárok na nemocenské dávky (kam spadá nemocenská při pracovní neschopnosti, mateřská apod.), vzniká jen v některých případech.

A to pouze, pokud za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění. To se týká těch, kdo mají příjem od 4000 Kč.

V měsíci, kdy máte alespoň tento příjem, za vás zaměstnavatel zaplatí nemocenské pojištění a vy máte případně nárok na nemocenské dávky. Platí ale určitá omezení.

U práce na DPČ za běžných podmínek nevzniká nárok například na ošetřovné (na nemocenské dávky, nebo mateřskou či otcovskou, ale nárok máte). Nárok na nemocenské dávky, je jen v měsíci, kdy je splněna podmínka minimálního příjmu (nebo i v měsíci, kdy sice tato podmínka není splněna, ale byla splněna v předchozích 3 měsících).

  6příspěvků

 1. Ivana   •  

  Zaměstnavatel odvádí sociální 6,5% a zdravotní 4,5% které mi pak srazí z mé mzdy???

  • Jiří   •  

   Zaměstnavatel odvádí 9 % zdravotní a 24,8 % sociální do státní kasy, těch v úhrnu 11 % odvádíte vy, zaměstnavatel je jen posílá v balíku pojišťovnám a státu, abyste se o to nemusela postarat vy 😉

 2. Láďa   •  

  Tedy když pracuji na DPČ a příjem je cca 19000,. odvody se platí, tak se ptám cočítá se to i do odpracovaných let, jako při klasocké smlouvě nebo je to jinak ?

  • Online-Finance.info   •     Author

   Ano, je jedno, jestli je to práce na „klasickou“ smlouvu, nebo DPP nebo DPČ, podstatné je to, že je placeno sociální (důchodové) pojištění. U DPČ se pojištění platí při příjmu od 3500 Kč, tj. je to pro vás úplně stejné, jako byste pracoval na HPP s hrubou mzdou 19 000 Kč.

 3. Dana Fialova   •  

  Dobrý den podepsala jsem dohodu o provedení práce a jsem v plném důchodu vypomáhám v hotelu jako pokojská mají právo mi strhnout dań z výplaty ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *