Spočítejte si, kolik by byla vaše mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) v roce 2020

Kalkulačka PPM – Kolik je mateřská v roce 2020?

V této kalkulačce si můžete spočítat, na jak vysokou mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) máte nárok v roce 2020. Pokud jste těhotná a očekáváte narození dítěte, určitě vás bude zajímat, jak na tom budete finančně při narození dítěte. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro tuto dávku, kdo na ni má nárok, a jaká jsou omezení.

Kalkulačka: Výpočet výše mateřské v roce 2020

Kalkulačka mateřská 2020
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Můžete si také spočítat, jestli máte nárok na porodné při narození prvního nebo druhého dítěte.

Kolik je mateřská (PPM) v roce 2020?

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM nebo také „mateřská“) je dávka poskytovaná na základě nemocenského pojištění. Spadá tedy do stejné kategorie, jako je třeba nemocenská při pracovní neschopnosti nebo ošetřovné.

To, kolik bude vaše mateřská, se odvíjí od vaší mzdy v posledním zaměstnání (pro OSVČ je rozhodující vyměřovací základ stanovený na základě posledního daňového přiznání). Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu 196 dní (nebo 259 dní při dvojčatech) ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu.

Pro výpočet v naší kalkulačce můžete zadat svoji průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání.

Ve skutečnosti je výpočet vyměřovacího základu trochu složitější. Počítá se součet všech příjmů ze zaměstnání za posledních 12 měsíců, který se pak dělí počtem dní (365). Pokud během této doby byla žena na nemocenské (třeba kvůli rizikovému těhotenství), pak se nemocenské dávky a doba na neschopence do výpočtu nezahrnují (vyloučené dny). Trochu odlišný je pak výpočet, pokud má žena více zaměstnavatelů, nebo pokud v posledním zaměstnání pracuje jen kratší dobu.

Z hrubé mzdy se dá jednoduše spočítat denní vyměřovací základ, který je následně snížen – provádí se redukce. Pro rok 2020 platí následující redukční hranice:

  • Do částky 1 162 Kč se započítá 100%
  • Nad 1 162 Kč do 1 742 Kč se započítá 60 %
  • Nad 1 742 Kč do 3484 Kč se započítá 30%
  • Nad 3 484 Kč se nezapočítá nic

Pro ženy se spíše nižší nebo průměrnou mzdou (cca do 35 000 Kč hrubého měsíčně) tedy platí, že jejich mateřská je cca 70% z hrubé mzdy. U žen s vyšším příjmem (nad 35 tisíc měsíčně) je to pak díky redukci o něco méně než 70% z hrubé mzdy. Při příjmu nad cca 105 000 Kč se pak již mateřská nezvyšuje.

Maximální výše mateřské v roce 2020 je 1 424 Kč za jeden kalendářní den. Tedy 42 720 Kč za 30 dní (nebo 44 144 Kč za 31 dní). Celkem je maximální možná mateřská 279 104 Kč (za 196 dní).

Kdo má nárok na mateřskou?

Mezi základní podmínky pro nárok na mateřskou patří především:

  • Žena je zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (až 180 dní) od skončení posledního zaměstnání
  • Žena byla v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dní zaměstnaná (bylo za ni placeno nemocenské pojištění)
  • Pokud je žena OSVČ, je podmínka, že si musela sama platit nemocenské pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech a z toho pak 180 dní v posledním roce

Kdy vzniká nárok na mateřskou?

Na peněžitou pomoc v mateřství vzniká nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem. Žena si konkrétní termín určuje sama, po dohodě se svým gynekologem, který pro ni vystaví příslušné dokumenty.

Nárok na mateřskou je po dobu 196 kalendářních dní nebo 256 dní (pokud se ženě narodí dvě a více dětí). Mateřskou je tedy možné čerpat 6 – 8 týdnů před porodem a následně 20 – 22 týdnů po porodu. Po skončení výplaty mateřské má žena obvykle nárok na rodičovský příspěvek.

Má na mateřskou nárok i otec dítěte?

Pokud žena nechce, nebo nemůže čerpat peněžitou pomoc v mateřství, může nárok uplatnit i otec dítěte. Ten na ni může uplatnit nárok až po narození dítěte a dostává ji jen 22 týdnů (154 dní, prvních 6 týdnů v době před porodem je určeno jen pro těhotné ženy).

Podmínky pro výpočet výše mateřské jsou pro muže stejné jako pro ženy. I u nich se vychází z příjmu v zaměstnání (nebo podnikání). Během čerpání PPM ale otec dítěte nemůže v zaměstnání vykonávat stejnou pracovní činnost, na základě které mu vznikl nárok na mateřskou. Může být buď doma s dítětem a v zaměstnání mít mateřskou dovolenou nebo popř. pracovat jinou formou (třeba na DPP nebo DPČ).

Má na mateřskou nárok i studentka?

Doba studia sama o sobě nezakládá nárok na mateřskou. Na mateřskou by mohla mít nárok pouze studentka po skončení studia (úspěšné absolvování školy), která nastoupí do zaměstnání. Pak se jí do lhůty 270 dní může započítat i doba studia.

Studentka, která nedokončila studium, a která nikde nepracuje/nepracovala, na mateřskou nárok nemá. Vznikl by jí až nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání

I žena, která je nezaměstnaná, může mít nárok na PPM. Po skončení zaměstnání totiž běží ochranná doba, která může být až 180 dní (pokud ale zaměstnání trvalo třeba jen 3 měsíce, pak je ochranná doba, jenom 90 dní). V této době může vzniknout nárok na mateřskou, i když je žena nezaměstnaná.

Pokud by se ale jednalo o dlouhodobě nezaměstnanou ženu, tak jí nárok na mateřskou nevznikne. A byl by nárok až na rodičovský příspěvek po narození dítěte.

Možnost práce během mateřské (brigáda, přivýdělek)

Během čerpání peněžité pomoci v mateřství, není možné vykonávat stejné zaměstnání. Není tedy možné dostávat mateřskou a dále pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pracovní pozici.

Jinak je ale možné, aby ženy na mateřské měli nějakou brigádu nebo přivýdělek. Pokud to bude příjem od jiného zaměstnavatele – práce na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti), pak to během mateřské není nijak omezeno. Není stanovena žádná maximální výše příjmu nebo něco podobného.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *