V Parlamentu byl předložen návrh na změnu zákona – zvýšení normativních nákladů na bydlení během roku 2024. Je požadováno zvýšení na stejnou úroveň, která platila v minulém roce. Od 1. 1. 2024, totiž došlo ke snížení o 1400 – 2800. A kvůli tomu letos klesnou dávky na bydlení.

Zvýšení příspěvku na bydlení 2024 – návrh na zvýšení normativních nákladů na bydlení

Od 1. 1. 2024, se snížily normativní náklady na bydlení. Část rodin, které nyní berou dávky na bydlení, bude dostávat méně peněz (změna se projeví od února 2024). Několik tisíc domácností, dokonce úplně přijde o nárok na dávky.

Snížení normativních nákladů na bydlení (a z toho vyplývající snížení příspěvku na bydlení), bylo schváleno na konci minulého roku. Vláda o této změna, raději nikde moc nemluvila.

Nyní se ale objevila možnost, že by v roce 2024 mohlo dojít ke zvýšení částek (normativů, které se používají pro výpočet příspěvku.

Zatím se jedná pouze o návrh na změnu zákona. Pokud by byl návrh schválen, tak by se vše vrátilo do stavu, který platil v minulém roce.

Proč budou v roce 2024 nižší dávky na bydlení?

Od 1. 1. 2024, začala platit změna zákona o státní sociální podpoře. Vláda prosadila, že v roce 2024 nebude provedena valorizace normativních nákladů na bydlení. Zůstaly v platnosti stejné údaje, jako v minulém roce.

Současně byl ale zrušen paragraf 26a (mimořádné zvýšení). A kvůli tomu se normativní náklady snížily o 1400 – 2800 Kč. O stejnou částku se pak může snížit i příspěvek na bydlení (výpočet příspěvku je ale individuální – záleží na více faktorech).

Podle odhadů MPSV, dojde ke snížení dávek na bydlení u cca 20% domácností (cca 45 tisíc domácností). U zhruba 1% domácností, pak v roce 2024 nebude nárok na příspěvek vůbec.

A to vše v situaci, kdy se od ledna zvýšily ceny elektřiny a plynu, zdražilo se vodné a stočné, teplo, poplatky za odvoz odpadu nebo i další náklady na bydlení.

Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2024 a kdo na něj má nárok?

Příspěvek na bydlení, je jedna ze základních sociálních dávek. Nárok mohou mít rodiny (domácnosti), kde jsou náklady na bydlení (platby za nájem, plyn, elektřinu, služby, apod.), vyšší než 30% čistého příjmu.

Přídavky na bydlení, aktuálně dostává cca 220 tisíc domácností. Průměrná měsíční částka je 6 244 Kč.

U příspěvku na bydlení, hraje velkou roli, kolik jsou skutečně zaplacené náklady na bydlení a kolik jsou průměrné čisté měsíční příjmy. Z toho se vypočítá konkrétní částka, kterou je možné dostat od úřadu práce.

Někdy může být příspěvek na bydlení jenom pár stokorun. Nebo to může být i 10 000 Kč měsíčně, nebo i více. Maximální částka příspěvku, je omezena tím, kolik jsou normativní náklady na bydlení.

Kalkulačka – výpočet příspěvku na bydlení do ledna 2024

Pokud by vás zajímalo, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení, nebo kolik peněz byste mohli od státu dostat, tak si to můžete sami spočítat:

Jak vyřídit přídavky na bydlení?

Vyřízení příspěvku na bydlení, se na konci minulého roku poměrně výrazně zjednodušilo. Žádost je nově možné podat přes internet – aplikace pro sociální dávky Jenda. Přes internet se dají řešit i všechny změny.

Návrh na zvýšení normativních nákladů na bydlení v roce 2024

Na začátku ledna 2024, byl předložen návrh (poslankyně Lucie Šafránková), aby bylo schváleno zvýšení normativních nákladů na bydlení, ještě během roku 2024.

V návrhu se požaduje zvýšení, na stejnou úroveň, jaká platila v roce 2023. Tedy zvýšení o 1400 – 2800 Kč (liší se podle počtu osob nebo typu bydlení).

Pokud by byl tento návrh schválen, pak by výpočet příspěvku na bydlení vycházel stejně, jako v minulém roce.

Důvodem pro změnu zákona a zvýšení normativních nákladů, je „nesmyslnost“ snížení, které platí od začátku roku.

Ano, očekává se, že letos bude celková inflace klesat. Během roku by se měla ustálit na cca 2% – 3% (doufejme…).

To ale neznamená, že by se nějak výrazně zlevňovalo. Zvláště v oblasti výdajů na bydlení, se od začátku roku očekává poměrně výrazné zdražení některých položek.

Snižování sociálních dávek na bydlení, tedy nedává vůbec žádný smysl. Nemalá část příjemců této sociální dávky, jsou starobní důchodci, pro které snížení příspěvku na bydlení, může znamenat existenční problémy.

Zvýšení normativních nákladů na bydlení pro nájem a podnájem

V návrhu se požaduje, aby se normativní náklady na bydlení pro nájem a podnájem, zvýšily o 1400 Kč až 1800 Kč (stejné pro všechny obce, liší se podle počtu osob).

Počet osob v rodině Praha a Brno Obce s alespoň 70000 obyvateli Obce do 69999 obyvatel
jedna nebo dvě 18 129 Kč 15 597 Kč 15 137 Kč
tři 20 812 Kč 17 500 Kč 16 899 Kč
čtyři a více 24 995 Kč 21 002 Kč 20 227 Kč

Zvýšení normativních nákladů na bydlení pro osobní vlastnictví a družstevní byty

V návrhu se požaduje, aby se normativní náklady na bydlení pro nájem a podnájem, zvýšily o 2000 Kč až 2800 Kč (stejné pro všechny obce, liší se podle počtu osob).

Počet osob v rodině Měsíční náklady na bydlení
jedna nebo dvě 10 932 Kč
tři 13 561 Kč
čtyři a více 16 368 Kč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *