Před odjezdem na dovolenou, se určitě vyplatí nezapomenout na cestovní pojištění. Bude vás to něco stát (nejlevnější cestovní pojištění v roce 2024, může být už jen několik málo stokorun). V případně nějaké nehody, vám ale cestovní pojištění ušetří velkou hromadu peněz.

Cestovní pojištění 2024 online – srovnání více pojišťoven, co nabízí

Poměrně hodně lidí podceňuje užitečnost cestovního pojištění při dovolené (nebo obecně při jakémkoliv cestování, ať už při pracovním nebo volnočasovém).

S cestovním pojištěním je to stejné, jako s jakýmkoliv jiným pojištěním. Pokud se nic nestane, tak jsou to „vyhozené“ peníze (platíte jen za svůj vnitřní pocit klidu a bezpečí).  Pokud se ale něco stane, pak vás cestovní pojištění může zachránit, před velkou finanční katastrofou.

Cestovní pojištění na dovolenou – co by mělo zahrnovat

Variant cestovního pojištění existuje velmi mnoho. Je to dáno tím, že žádná pojišťovna vás nepojistí na „cokoliv, co by se mohlo stát“ – resp. takové pojištění by bylo velmi drahé.

Podle toho, jakou dovolenou máte v plánu, si volíte i pojištění. Kdo nepojede na dovolenou autem, ten nepotřebuje pojištění zahrnující opravu auta nebo odtah do ČR. Kdo neplánuje lezení po skalách či potápění v moři, ten nepotřebuje pojištění zahrnující i vysoce rizikové sporty.

Každé cestovní pojištění, by ale mělo zahrnovat určitý základ:

  • Pojištění léčebných výloh – tj. ošetření při nějakém úrazu či úhradu za hospitalizaci v nemocnici, včetně veškerých léků a zajištění případného převozu zpět do ČR (včetně repatriace zesnulé osoby)
  • Pojištění cestovních zavazadel – proti poškození, ztrátě nebo krádeži
  • Pojištění storna – celého zájezdu, letu, zpoždění při přepravě, atd.
  • Pojištění odpovědnosti za škody – pojištění na krytí škody, kterou byste mohli neúmyslně během dovolené způsobit
  • Dostatečné pojistné limity – k jednotlivým rizikům, by měly být sjednány adekvátně vysoké pojistné limity

Kromě toho může cestovní pojištění zahrnovat i podstatně více. Může to být například již zmíněné pojištění pro dovolenou autem – pojištění opravy vozidla, odtah do ČR nebo přistavení náhradního vozidla či zajištění náhradní dopravy. Nebo i další varianty (možností je opravdu hodně).

Kalkulačka: Výpočet dovolené v zaměstnání 2024

Spočítejte si, na kolik dní (hodin) dovolené máte nárok v zaměstnání v roce 2024. Nárok na dovolenou (poměrná část dovolené), vzniká už po 4 odpracovaných týdnech v novém zaměstnání. Za každý odpracovaný týden, je nárok na 1/52 z celkové roční dovolené (minimálně 4 týdny za rok).

Základní podmínky pro nárok na dovolenou, se v roce 2024 nemění. Od 1. 1. 2024, bude nárok na dovolenou i práce na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo i u práce na dohodu DPP (dohoda o provedení práce) – viz výpočet dovolené u dohody v roce 2024.

Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění

Při výběru cestovního pojištění je určitě dobré, abyste si pečlivě prostudovali všechny podmínky. A to nejenom ty základní (jaké jsou pojistné limity), ale i všechny další. Na co vše se pojištění vztahuje (a za jakých podmínek). A na co se naopak nevztahuje.

U cestovního pojištění (jako ostatně u každého pojištění), je velmi dobré projít i všechny „poznámky pod čarou“, vše co je napsáno drobným písmem někde na druhé straně smlouvy o cestovním pojištění.

Právě pojišťovny jsou specialisté na to, aby vám nakonec sdělili, že právě na to se stalo při dovolené vám, se bohužel cestovní pojištění nevztahuje.

Kolik stojí cestovní pojištění na dovolenou v roce 2024?

Cena, kterou zaplatíte za cestovní pojištění, se může hodně lišit v závislosti na tom, jaké pojistné krytí tím získáte, a na co vše se bude pojištění vztahovat.

Pro cenu cestovního pojištění platí přímá úměra – čím vyšší pojistné limity, čím širší spektrum událostí, na které se pojištění vztahuje, tím je vyšší i cena. Neplatí to ale absolutně.

Obvyklá cena – jakýsi „rozumný standard“ je o něco dražší. Pro 4 člennou dovolenou na 2 týdny, to bude okolo 1 000 Kč (ve vzdálenějších či exotičtějších zemích, to ale bude podstatně více).

Vysoký nadstandard, kdy jsou zahrnuty u různé „rizikovější“ aktivity (např. adrenalinové sporty), bude stát řádově dvojnásobek – tj. minimálně 2 000 Kč (nebo i více).

Obvykle se udává, že dobré cestovní pojištění by mělo stát 3 – 5% z celkových nákladů na dovolenou.

Kolik stojí nejlevnější cestovní pojištění v roce 2024?

Nejlevnější cestovní pojištění, se dá i v roce 2024, pořídit už jen za několik málo stokorun. Například jedna z nejlevnějších nabídek cestovního pojištění pro rodinnou dovolenou (pojištění pro 4 osoby, 2 dospělí a dvě děti), na 14 dní v Chorvatsku, se dá sehnat už za cca 500 Kč.

U cestovního pojištění, se ale ne vždy vyplatí ta nejlevnější varianta. Je dobré zvážit, co vše bude vaše dovolená zahrnovat, a podle toho zvolit pojištění, které bude pokrývat všechny aktivity.

Pokud plánujete dovolenou autem, nebo máte v plánu i nějaké „rizikovější“ aktivity, pak by nejlevnější pojištění, nemuselo být tou správnou volnou.

Online srovnání pojišťoven – cestovní pojištění v roce 2024

Pokud se chcete podívat, kolik by mohlo stát cestovní pojištění na vaši dovolenou, pak se můžete podívat na toto online srovnání.

Stačí zadat základní parametry (nejsou potřeba žádné citlivé osobní údaje). Pro kalkulaci pojištění, je podstatný údaj o počtu osob (a jejich věku), místo kde budete trávit dovolenou, doba a termín.


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Cestovní pojištění u kreditní karty – stačí pro dovolenou?

Pokud máte v peněžence kreditní kartu, pak je pravděpodobné, že je s ní spojeno i nějaké základní cestovní pojištění (cestovní pojištění je jedním z častých benefitu u kreditek).

Cestovní pojištění u kreditní karty, je ale poměrně hodně omezené. Záleží na konkrétním vydavateli karty (na karetní asociaci a také na vaší bance).

Aby kreditní karta pokrývala případná rizika spojená s dovolenou, je často požadováno, aby byly náklady spojené s dovolenou, placeny právě prostřednictvím kreditky.

Například pojištění storna letenky nebo celého zájezdu, může platit jen v případě, že pro rezervaci letenky, nebo zaplacení zájezdu, použijete kreditní kartu (záleží na konkrétním typu karty, vydavateli a jaké jsou přesné podmínky).

Podmínky mohou být opravdu různé. Pokud se chcete spolehnout jenom na cestovní pojištění spojené s kreditní kartou, pak je určitě dobré, pečlivě si prostudovat podmínky – měli byste je najít na webu své banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *