Kalkulačka: Výpočet nemocenské za prvních 14 dnů (náhrada mzdy) 2024
Pokud onemocníte, nebo se vám stane nějaký úraz, a jste na neschopence, máte zpravidla nárok na nemocenské dávky. Je zde ale rozdíl. Prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti, dostáváte nemocenské dávky.
Nemocenská za prvních 14 dní pracovní neschopnosti v roce 2024
Mezi nemocenskými dávkami od 15 dne pracovní neschopnosti a náhradou mzdy za prvních 14 dní, je rozdíl. Náhrada mzdy se od nemocenské liší v tom, za co dostáváte zaplaceno:
- Nemocenská za prvních 14 dní se vyplácí za skutečně neodpracované směny (neodpracované hodiny)
- Nemocenské dávky od 15 dne dostáváte za každý kalendářní den (včetně víkendů a státních svátků)
Náhrada mzdy se vypočítá jinak než nemocenské dávky:
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní se počítá z průměrné hodinové mzdy (průměrného hrubého výdělku) za poslední 3 měsíce
- Nemocenské dávky od 15 dne se počítají z denního vyměřovacího základu (ten se určí zpravidla na základě příjmu, za posledních 12 měsíců)
- Nemocenská za prvních 14 dní je tak relativně o něco vyšší než nemocenské dávky od 15 dne
Výpočet nemocenské – náhrada mzdy za nemoc 2023
Od začátku roku 2023, jsou zvýšené redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za nemoc.
I v roce 2023, prvních 14 dní na neschopence platí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc), od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky.
Aktuální výpočet pro rok 2023: Kalkulačka: Náhrada mzdy za nemoc (prvních 14 dní) v roce 2023
Kalkulačka: Výpočet nemocenské za prvních 14 dní neschopenky 2024
Kolik je nemocenská za prvních 14 dní v roce 2024?
Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní, je ve výši 60% z redukované hodinové mzdy (hodinového výdělku).
Pro výpočet náhrady mzdy se bere do úvahy průměrný hodinový výdělek za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí):
- Pokud někdo pracuje v zaměstnání kratší dobu, pak se průměrný výdělek může stanovit z této kratší doby
- Pokud by zaměstnanec začal pracovat v předchozím čtvrtletí, pak to bude období od začátku pracovního poměru do konce čtvrtletí
- Pokud zaměstnanec začal pracovat ve stejném čtvrtletí, jako nastala pracovní neschopnost, pak je to doba od začátku zaměstnání do začátku pracovní neschopnosti
- Pokud nemá zaměstnanec odpracováno alespoň 21 směn, pak se určí tzv. pravděpodobný výdělek (kolik by si vydělal, pokud by pracoval dostatečně dlouhou dobu)
Jak se vypočítá nemocenská od zaměstnavatele v roce 2024?
Pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní neschopenky je rozhodující průměrná hodinová mzda (průměrný hodinový výdělek) a také počet neodpracovaných hodin (směn)
- U zaměstnance s rovnoměrným rozložením pracovní doby to za prvních 14 dní bude 80 hodin
- U zaměstnance, který má nerovnoměrné rozložení pracovní doby, to může být jiný počet hodin
Nemocenská za prvních 14 dní je ve výši 60% z redukované hodinové mzdy.
Pro výpočet náhrady mzdy, platí od 1. 1. 2024, tyto redukční hranice:
- 1 redukční hranice = do 256,55 Kč za hodinu se započítá 90%
- 2 redukční hranice = od 256,55 Kč do 384,83 Kč za hodinu se započítá 60%
- 3 redukční hranice = od 384,83 Kč do 769,48 Kč za hodinu se započítá 30%
- Nad 769,48 Kč za hodinu se už nepočítá nic
Nárok na nemocenskou během zkušební doby
Pokud onemocníte ve zkušební době, tak máte nárok na placenou neschopenku stejně, jako ostatní zaměstnanci. Účast na nemocenském pojištění vzniká již od prvního dne zaměstnání. Pokud v zaměstnání pracujete krátce, pak se pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní použije pravděpodobný výdělek.
Pozor jen na to, že nárok na placenou neschopenku vám vzniká až ve chvíli, kdy zahájíte práci v novém zaměstnání.To je dáno tím, že účast na nemocenském pojištění vám vzniká, až současně se začátkem práce pro zaměstnavatele.
Pokud byste do nového zaměstnání vůbec nenastoupili, tj. nezahájili ani první pracovní směnu, a hned od prvního dne byli na neschopence, tak vám nárok na náhradu mzdy za nemoc, nebo na nemocenské dávky, vůbec nevznikne.
V souvislosti s náhradou mzdy za prvních 14 dní ve zkušební době, platí jedno omezení. V průběhu zkušební doby s vámi zaměstnavatel může kdykoliv ukončit pracovní poměr.
Ve zkušební době se ale nejedná o výpověď, není zde žádná výpovědní lhůta. Ve zkušební době může zaměstnání skončit „z hodiny na hodinu“.
Zákaz výpovědi během prvních 14 dni neschopenky ve zkušební době
Pokud ale ve zkušební době onemocníte, tak během prvních 14 dní neschopenky je ochranná doba. Během prvních 14 dní na neschopence, s vámi zaměstnavatel ve zkušební době, nemůže ukončit pracovní poměr.
To je právě z toho důvodu, že za prvních 14 dní vám platí nemocenskou zaměstnavatel. Aby se předešlo účelovému jednání zaměstnavatelů. Po prvních 14 dnech, vás ale ve zkušební době, může zaměstnavatel propustit (u běžného pracovního poměru na dobu neurčitou, to není možné po celou dobu pracovní neschopnosti).
Nemocenská za prvních 14 dní u OSVČ
OSVČ také mohou mít nárok na nemocenské dávky (pokud si platí příslušné nemocenské pojištění). OSVČ ale mají nárok na nemocenské dávky vždy až od 15 dne. Za prvních 14 dní OSVČ nic nedostává. Tím, že OSVČ nemá zaměstnavatele a nedostává žádnou mzdu, nemá ani nárok na nějakou náhradu mzdy, jako zaměstnanci.
Dobrý den
Pracuji v sos. službách a Prac.doba je nepřetržitá.
Mám neschopenku od čtvrtka. A měl bych ji mít ukončenou v úterý. Během této doby jsem měl mít 2x 12 hod. Služby.
Můj příjem je 168 Kč /hod.
Chtěl jsem se zeptat jak se vypočítá mzda v této situaci???
Platí se jen tyto 2 služby neodpracovane
Nebo se průměrne počítají všechny dny vč. Vikendu?
Během prvních 14 dní na neschopence máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (což je něco jiného než nemocenské dávky od 15 dne pracovní neschopnosti). Náhrada mzdy za nemoc se vyplácí za skutečně neodpracované směny (hodiny).