Přídavek na dítě – kdo má nárok po zvýšení životního minima
V polovině roku 2021, se zvýšily přídavky na dítě. Podle věku dítěte, se přídavky zvýšily o 130 Kč až 380 Kč. Kromě samotného zvýšení, se i značně rozšířil okruh příjemců, kteří mají nárok na tuto sociální dávku. Hranice maximálního příjmu (pro nárok na dětské přídavky), se od poloviny roku 2021, zvýšila z 2,7 násobku životního minima, na 3,4 násobek životního minima.
Od začátku dubna 2022, dochází ke zvýšení životního a existenčního minima o cca 10%. Díky tomuto zvýšení, bude mít v roce 2022, nárok na příspěvek na dítě více rodin. U čtyřčlenné rodiny, která má dvě děti do 6 roků, to v praxi znamená, že od dubna 2022, mají nárok na přídavky i při příjmu do 40 052 Kč (před tím to bylo „jen“ při přijmu do 36 346 Kč, a před změnou podmínek v roce 2021 ještě méně).
Výpočet přídavky na dítě v roce 2024
Podmínky pro nárok na přídavky na dítě, se v roce 2024 nemění. Na příspěvek na děti, mají nárok rodiny s příjmem do 3,4 násobku životního minima.
V této kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na přídavky v roce 2024. Žádost o přídavky na dítě, je nově možné vyřídit i online, bez chození na úřad práce.
Aktuální výpočet pro rok 2024: Kalkulačka: Příspěvek na dítě – kdo má nárok na přídavky 2024?
Kalkulačka: Přídavek na dítě – zvýšení životního minima v roce 2022
Kdo má nárok na přídavek na dítě?
Sociální dávka příspěvek na dítě je určena především pro rodiny s nižšími příjmy. Nárok na tuto sociální dávku mají rodiny, jejichž průměrný měsíční příjem nepřesahuje 3,4 násobek životního minima (do poloviny roku 2021, to byl jen 2,7 násobek životního minima).
Jak se počítají příjmy pro nárok na dětské přídavky?
U přídavků na dítě se posuzují příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Vždy jednou za 3 měsíce je tedy nutné dokládat výši příjmu. Například při podání žádosti o příspěvek na dítě v dubnu 2022, by se musel doložit průměrný měsíční příjem za měsíce leden – březen 2022.
Do příjmu se počítají příjmy všech členů rodiny – tedy především příjem matky a/nebo otce dítěte. Započítávají se čisté příjmy např.:
- Příjem ze zaměstnání (čistá výplata), příjem z brigády na DPP nebo DPČ apod.
- Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
- Invalidní nebo starobní důchod
- Nemocenská během pracovní neschopnosti nebo ošetřovné
- Peněžitá pomoc v mateřství
- Příjem z podnikání
Pokud je jedním z žadatelů o dávku OSVČ (podnikatel, živnostník), pak se příjem počítá na základě posledního daňového přiznání. Z něj se vypočítá průměr za jeden měsíc. Pokud OSVČ v předchozím roce nepodnikal, nebo pokud měl jen nízké příjmy, pak se mu započítá (jako příjem) jedna polovina z průměrné měsíční mzdy v ČR. To je aktuálně v roce 2022 přibližně 17 800 Kč. Tento příjem se jim počítá, i kdyby z podnikání měli jen minimální reálný příjem. Pokud OSVČ nedávno zahájil podnikání, pak se případně jako příjem, započítá jen 8 500 Kč.
Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2022?
Přídavky na dítě jsou vypláceny buď v základní výši, nebo jako zvýšené. Na zvýšené přídavky na dítě je nárok, pokud alespoň jeden z rodičů (jedna ze společně posuzovaných osob pro účely této sociální dávky), bude mít příjem ze zaměstnání, z podnikání, z podpory v nezaměstnanosti, nárok nemocenskou, důchod apod. A to nejméně ve výši životního minima (od 1. 4. 2022 je to minimálně 4250 Kč měsíčně).
Cílem tohoto opatření je motivovat žadatele o sociální dávky, aby se snažili o zvýšení svého příjmu vlastní aktivitou. Pokud se snaží, mají nárok na vyšší sociální dávky, než ti, kdo se nesnaží.
Základní výše přídavku na dítě v roce 2022:
- Dítě do 6 roků = 630 Kč
- Dítě 6 – 15 roků = 770 Kč
- Dítě 15 – 26 roků = 880 Kč
Zvýšené přídavky na dítě v roce 2022:
- Dítě do 6 roků = 1 130 Kč
- Dítě 6 – 15 roků = 1 270 Kč
- Dítě 15 – 26 roků = 1 380 Kč
Kde se vyřizují sociální dávky na dítě?
O přídavek na dítě je možné požádat na kterémkoliv Úřadu práce. Měli byste se obracet na Úřad práce v místě vašeho bydliště (podle trvalého pobytu rodiče nebo dítěte). O přídavek na dítě je možné požádat například po narození dítěte, nebo třeba v situaci, kdy se nějak změnila finanční situace rodiny.
K vyřízení žádosti o přídavek na dítě je potřeba vyplněný formulář žádosti o přídavek na dítě. Dále pak osobní doklady všech dospělých osob (občanský průkaz) a dětí (občanský průkaz nebo rodný list). Kromě toho je také nutné doložit výši příjmu za poslední 3 měsíce (resp. předchozí kalendářní čtvrtletí). U dětí je potřeba ještě potvrzení o studiu.
Žádost o přídavek na dítě je možné vyřídit osobně na Úřadu práce, nebo o něj požádat i elektronicky. Vyplněný formulář a další doklady je možné odeslat přes datovou schránku nebo prostřednictvím emailu s ověřeným elektronickým podpisem.
Nárok na přídavky na dítě je možné v omezeném rozsahu uplatnit i zpětně. Zpětný nárok na dětské přídavky je možný uplatnit pouze za předchozí 3 měsíce zpětně.