V roce 2021, došlo ke zvýšení přídavků na dítě o 130 až 380 Kč (podle věku dítěte). Změnily se i podmínky, za kterých je nárok na dětské přídavky. Z původního 2,7 násobku životního minima, se hranice pro nárok na přídavky zvýšila na 3,4 násobek životního minima. V roce 2022 dochází ke zvýšení životního a existenčního minima.

Kalkulačka: Výpočet přídavků na dítě v roce 2022

V roce 2021, došlo ke zvýšení přídavků na dítě o 130 až 380 Kč (podle věku dítěte). Změnily se i podmínky, za kterých je nárok na dětské přídavky. Z původního 2,7 násobku životního minima, se hranice pro nárok na přídavky zvýšila na 3,4 násobek životního minima.

Od 1. dubna 2022, dochází ke zvýšení životního a existenčního minima. Tato změna, bude mít významný dopad při posuzování nároku na dětské přídavky. Díky zvýšení životního minima o 10% od 1. 4. 2022, bude mít v roce 2022, nárok na přídavky na dítě více rodin (zvýší se hranice průměrného měsíčního příjmu, do které je ještě nárok na tuto sociální dávku).

Pro samoživitelku s jedním dítětem do 6 roků, to znamená, že od dubna 2022, bude mít nárok na příspěvek při příjmu až do 20 672 Kč. Tedy při příjmu o několik tisíc korun vyšším, než v roce 2021.

U rodiny se dvěma dětmi do 6 roků, je od dubna 2022, nárok na příspěvek na dítě, i při příjmu do 40 052 Kč. Tedy opět i při podstatně vyšším příjmu, než dříve.

Kdo má nárok na přídavky od 1. července 2022?

Od 1. 7. 2022 se letos již podruhé zvyšuje životní a existenční minimum (druhé zvýšení o 8,8%). Díky tomu, bude mít od července více lidí nárok na různé sociální dávky.

Na příspěvek na dítě, je nárok při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Od 1. 7. 2022 je tedy nárok i při vyšším příjmu. Například u čtyřčlenné rodiny, se dvěma dětmi do 15 roků, je nárok při příjmu do 47 226 Kč měsíčně.

Viz nová kalkulačka: Příspěvek na dítě – kdo má nárok na přídavky od 1. 7. 2022?

Kalkulačka: Výpočet přídavků na dítě v roce 2022

V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda byste měli v roce 2022 nárok na příspěvek na dítě, podle nových podmínek (změna v polovině roku 2021).

Pro výpočet nároku na přídavky na dítě, je rozhodující počet osob v rodině (ve společné domácnosti), věk dětí a také výše průměrného (čistého příjmu), za předchozí 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí).

Kalkulačka přídavky na děti od 1. 4. 2022
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4250 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě od 1. 1. 2022

Přídavky na dítě jsou vypláceny ve dvou rozdílných výších:

 • Základní přídavky na dítě = nárok mají všichni, kdo splní základní podmínky pro tuto sociální dávku (jsou ale nižší)
 • Zvýšené přídavky na dítě = nárok mají ti, kdo splňují základní podmínky a současně alespoň jeden z členů rodiny, má měsíční příjem minimálně 4250 Kč, z výplaty ze zaměstnání (nebo práce na DPČ, DPP), nebo je to mateřská, rodičovská, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, invalidní nebo starobní důchod atd. (zjednodušeně řečeno, že v rodině jsou i jiné příjmy, než jenom sociální dávky).
Přídavky na dítě Základní příspěvek 2022 Zvýšený příspěvek 2022
Dítě do 6 roků 630 Kč 1130 Kč
Dítě 6 – 15 roků 770 Kč 1 270 Kč
Dítě do 26 roků 880 Kč 1 380 Kč

Kdo má nárok na dětské přídavky v roce 2022?

Základní podmínkou, pro nárok na dětské přídavky, je průměrná výše čistého měsíčního příjmu v rodině (všech osob ve společné domácnosti).

Tento průměrný čistý měsíční příjem (za poslední 3 měsíce, resp. za poslední kalendářní čtvrtletí), by neměl překročit 3,4 násobek životního minima (změna od 1.7.2021, dříve to bylo 2,7 násobek)životní minimum se od 1. dubna 2022 zvyšuje:

Od 1. 4. 2022 je na přídavek nárok:

 • Samoživitelka s jedním dítětem do 6 roků = nárok je do příjmu 20 672 Kč
 • Samoživitelka se dvěma dětmi 5 a 8 roků = nárok je do příjmu 29 750 Kč
 • Rodina s jedním dítětem do 6 roků = nárok je do příjmu 32 674 Kč
 • Rodina se dvěma dětmi 5 a 8 roků = nárok je do příjmu 41 752 Kč

Pro další varianty, kdo má nárok na přídavky a kdo ne, můžete použít naši kalkulačku.

Zvýšení hranice příjmu, u kterého je nárok na sociální dávky na děti

Hranice příjmu, při kterém je ještě nárok na dětské přídavky, se změnila v polovině roku 2021 (společně s tím, došlo i ke zvýšení daňové slevy na druhé a třetí dítě). Od poloviny roku 2021, je nárok na dětské přídavky, při příjmu do 3,4 násobku životního minima.

V roce 2022, dochází ke zvýšení životního minima. S platností od 1. 4. 2022, se životní minimum zvyšuje o 10% (o 200 – 390 Kč měsíčně). Tato změna má vliv nejenom na přídavky na dítě, ale i na další sociální dávky (například porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči, dávky pěstounské péče, aj.). Ovlivní to i výpočet nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci, nebo výpočet alimentů u soudu.

Z jakých příjmů se vypočítá nárok na dětské přídavky?

Při žádosti o dětské přídavky, je nutné dokládat příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Příjmy je nutné takto dokládat, vždy jednou za 3 měsíce (v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu). Jednou za rok, je také nutné doložit například potvrzení o studiu u starších dětí.

Do příjmu, ze kterého se vypočítá nárok na dětské přídavky, se započítají všechny čisté příjmy. Jedná se především o:

 • Čistá výplata ze zaměstnání
 • Příjem z práce na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti)
 • Příjem z podnikání OSVČ (u OSVČ se jako příjem započítá buď 1/12 z reálných příjmů, nebo minimálně cca 17 800 Kč měsíčně, resp. 8500 Kč u OSVČ vedlejších)
 • Podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci
 • Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) nebo i rodičovská (rodičovský příspěvek)
 • Nemocenská (nemocenské dávky), nebo i ošetřovné
 • Důchodové dávky (invalidní nebo starobní důchod apod.)
 • Různé další příjmy

Mezi příjmy se naopak nezapočítají například některé sociální dávky (dávky hmotné nouze, příspěvek na živobytí, přídavky na bydlení apod.).

Žádost o příspěvek na dítě od Úřadu práce

Žádost o přídavky na dítě, se stejně, jako i jiné sociální dávky, vyřizuje na Úřadu práce. A to buď osobně nebo případně i písemně nebo elektronicky.

Formuláře pro žádost o dětské přídavky je možné najít online, na webu MPSV.cz zde. Kromě samotného formuláře s žádostí, je potřeba vyplnit i další dokumenty (formuláře). Jedná se především potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, potvrzení o studiu, nebo i další.

Za děti do 18 roků podává žádost o přídavek na dítě rodič (pokud jsou rodiče rozvedeni, pak může žádost podat jen jeden z nich). Dítě nad 18 roků si případně může o sociální dávky požádat samo.

  6příspěvků

 1. Žaneta sandorova   •  

  Dobrý večer chtěla bych se zeptat zvisili se mi přídavky na děti ale jen 130 korun na každé jak je to možné když karkulacka mi ukazuje něco jineho

  • Online-Finance.info   •     Author

   Výše příspěvku na dítě se odvíjí od věku dětí, a také od toho, zda má alespoň jeden z posuzovaných členů společné domácnosti, příjem podle paragrafu 18, zákona o státní sociální podpoře (tj. příjem ze zaměstnání, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, mateřské, rodičovské, důchodu atd., alespoň ve výši životního minima). Zvýšení o 130 Kč odpovídá spíše tomu, že tento příjem ve společné domácnosti není. Viz příslušná volba v kalkulačce.

 2. Monika   •  

  Dobrý den, můžu žádat zpětně o přídavky(kolik let) Děkuji

 3. Eva   •  

  Dobrý den, prosím, chtěla jsem se zeptat moje dcera bude mít konec srpna 18 let, může si zažádat o přídavky když má alimenty a žije s námi ve společné domácnosti? Její alimenty se nám počítají do příjmů? Děkuji za odpověď.

 4. Marcela   •  

  Mám nárok na přídavky na děti když ziju ve společně domácnosti s maminkou ? Synovi je třináct a dveří 17 nikdy jsem o to nezadala tak se chci zeptat. ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.