Ošetřovné je dávka, na kterou máte nárok, pokud zůstanete doma pečovat o nemocné dítě nebo jiného člena rodiny. Během epidemie, je i v roce 2021, nárok na zvýšení ošetřovné 70%.

Kalkulačka ošetřovné – zvýšení a změny během epidemie

Ošetřovné je dávka, na kterou máte nárok, pokud zůstanete doma pečovat o nemocné dítě nebo jiného člena rodiny. Na ošetřovné je nárok i během epidemie, kdy musíte zůstat doma se zdravým dítětem/dětmi, protože jsou zavřené školy.

Připravili jsme pro vás kalkulačku pro výpočet výše ošetřovného (OČR). Podíváme se i na to, jaké změny jsou spojené s ošetřovným během epidemie koronavirus.

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky. Na OČR můžete být 9 nebo 16 dní. Ošetřovné je pouze 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).

Na ošetřovné, mají nárok jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP nebo DPČ, nebo ani podnikatelé (OSVČ), nemají v roce 2024 nárok na ošetřovné. Připravuje se ale změna, a dohodáři nebo OSVČ budou mít nárok na OČR od 1. 1. 2025.

Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka ošetřovné 2024 – výpočet kolik je za OČR na dítě

Výpočet výše ošetřovného v roce 2021

Kalkulačka zvýšené ošetřovné 2021
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny (během epidemie COVID-19, to může být i celý měsíc, za běžných podmínek jen 9 nebo 16 dní).
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kolik je běžné ošetřovné v roce 2021?

To, kolik je ošetřovné, se odvíjí od vaší mzdy. Ošetřovné (OČR) se vypočítává na základě hrubé mzdy v zaměstnání. Pro výpočet ošetřovného v naší kalkulačce můžete použít svoji průměrnou hrubou mzdu.

Ve skutečnosti je výpočet trochu složitější. Výše ošetřovného (OČR) se odvíjí od toho, jaký je váš vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Vyměřovací základ se zpravidla určuje na základě příjmu za posledních 12 měsíců.

Ošetřovné je ve výši 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Není to tedy 60% z platu. Nejprve se totiž vyměřovací základ o něco sníží. Lidé, kteří mají jen nízkou výplatu (nízký vyměřovací základ) to nijak zásadně nepocítí. Ti opravdu dostávají ošetřovné ve výši cca 60% ze mzdy. U těch, kdo mají vyšší příjmy, se ale ošetřovné oproti platu snižuje.

Pro rok 2021 platí tyto redukční hranice:

 • Do 1 18262 Kč se započítává ve výši 90 %
 • nad 1 182 Kč do 1 7773 Kč redukce na 60 %
 • nad 1 773 Kč do 3 545 Kč redukce na 30 %
 • nad 3 545 Kč se nezohledňuje

Kolik je ošetřovné během epidemie v roce 2021?

Pokud v průběhu školního roku 2020/2021 (tedy do 30.6.2021), dojde k dalšímu zavření škol, kvůli epidemii koronaviru COVID-19, pak je nárok na OČR ve výši 70%.

Podmínky pro výpočet tohoto zvýšeného ošetřovného jsou stejné, jako u běžného. Je zde pouze jeden rozdíl. Minimální částka za jeden kalendářní den, je stanovena na 400 Kč.

Pokud má někdo nízkou mzdu – například 15 200 Kč (což je v roce 2021 minimální mzda), tak by mu ošetřovné 70%, vycházelo na 315 Kč za jeden den. Takto ale dostane 400 Kč.

Kdo má nárok na ošetřovné?

Nárok na ošetřovné mají především zaměstnanci, kteří pracují na hlavní pracovní poměr. Za běžných podmínek na ošetřovné nemá nárok OSVČ nebo ten kdo pracuje na DPP nebo DPČ. Na ošetřovné není nárok ani v případě, že se na dítě současně čerpá rodičovský příspěvek nebo peněžitá pomoc v mateřství

Na ošetřovné (OČR) máte nárok za běžných podmínek:

 • Pokud vám onemocní dítě do 10 roků
 • Pokud se staráte o starší dítě nebo jiného člena rodiny, jehož zdravotní stav vyžaduje celodenní péči dospělé osoby
 • Pokud se staráte o zdravé dítě do 10 roků, které nemůže chodit do školy/školky z důvodu epidemie, havárie nebo jiné podobné události
 • Pokud se staráte o ženu, která porodila, a jejíž zdravotní stav vyžaduje péči jiné osoby

Během epidemie se podmínky pro nárok trochu mění:

 • stále platí, že nárok je jen u dětí mladších než 10 roků
 • nárok může být i u starších dětí (do 26 roků), pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I.
 • nárok na OČR mohou mít i ti, kdo pracují na DPP a DPČ
 • ošetřovné je možné během epidemie čerpat přerušovaně

Jak dlouho mohu dostávat ošetřovné?

Za běžných podmínek se ošetřovné vyplácí jen po relativně krátkou dobu:

 • 9 kalendářních dní
 • 16 kalendářních dní, pokud se jedná o samoživitele/samoživitelku
 • během epidemie je nárok po celou dobu, co jsou zavření školy (s výjimkou prázdnin)

Nárok na ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2021

OSVČ nemají na klasické ošetřovné nárok. Ani na to „speciální“ během epidemie. Během doby, kdy jsou uzavřeny školy, je ale pro OSVČ poskytována dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu. Ta byla během podzimu ve výši 400 Kč. Dá se očekávat, že v roce 2021 by v případě potřeby, byla stejná nebo v podobné výši.

Podmínky pro tuto dotaci „ošetřovné“ pro OSVČ, jsou obdobné, jako u OČR pro zaměstnance. Nárok je u dětí mladších než 10 roků (nebo i u starších, pokud jsou závislé na pomoci jiné osoby) ap.

Nárok na ošetřovné i po skončení zaměstnání

Pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání během doby, kdy čerpá ošetřovné, nic se pro něj nemění. Na ošetřovné má nárok i po skončení zaměstnání. Maximálně ale do doby, než skončí podpůrčí doba. Za běžných podmínek je to 9 nebo 16 dní. Během epidemie je ošetřovné možné čerpat po celou dobu epidemie i po skončení zaměstnání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *