Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, na kterou má nárok ten, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině (do 4 roků dítěte). Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč pokud se jedná o dvojčata).

Kalkulačka – rodičovský příspěvek 2023 (zvýšení od 1. ledna 2024)

Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, na kterou má nárok ten, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině (až do 4 roků dítěte). Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč (nebo 450 000 Kč pokud se jedná o dvojčata). U rodičovského příspěvku máte možnost si zvolit, kolik budete každý měsíc dostávat. V této kalkulačce si můžete spočítat, různé varianty.

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek v roce 2023

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci. Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel, jako neplacené volno v zaměstnání, v souvislosti s narozením dítěte a péčí o ně. Na rodičovskou dovolenou má nárok každý zaměstnanec, který se stará o dítě do 3 roků (jak matka, tak i otec dítěte).

Rodičovská dovolená je maximálně do 3 roků dítěte. Během rodičovské dovolené, vás nemůže zaměstnavatel propustit (s výjimkou některých specifických případů). Zaměstnavatel vás také musí po skončení rodičovské zaměstnat.

Na rodičovský příspěvek máte nárok, i když nejste na rodičovské dovolené. Nárok mají i ti, kdo před porodem nepracovali (nezaměstnaní nebo třeba studenti). Nárok na rodičovský příspěvek máte, i když budete po porodu pracovat. Můžete chodit do zaměstnání, dostávat výplatu a současně máte dále nárok na rodičovský příspěvek.

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Těsně před začátkem letních prázdnin v roce 2023, rozhodla vláda o zvýšení rodičovského příspěvku.

 • Rodičovská se zvýší od začátku roku 2024
 • Zvýšení bude o 50 000 Kč (na 350 000 Kč, resp. na 525 000 Kč u dvojčat)
 • Na zvýšení rodičovské, ale bude nárok jenom u dětí, které se narodí až od 1. 1. 2024

Viz aktuální informace: Rodičovský příspěvek se v roce 2024 zvýší o 50 tisíc korun – ale jen pro někoho

Kalkulačka: Výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 2023

Kalkulačka rodičovská dovolená 2023
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2023?

Rodičovský příspěvek je od 1. 1. 2023 v této výši:

 • 300 000 Kč na jedno dítě
 • 450 000 Kč na dvě a více děti (dvojčata nebo vícerčata)

Jak se vyplácí rodičovský příspěvek?

Rodičovský příspěvek je vyplácen formou pravidelných měsíčních plateb. Není tedy možné jednorázové vyplacení celé částky (ani její části). Výjimkou je pouze situace, kdy vám skončí nárok na rodičovský příspěvek, z důvodu narození druhého dítěte.

Pokud nestihnete vyčerpat celou rodičovskou před začátkem mateřské na druhé dítě (před tím, než začnete dostávat PPM na druhé dítě), tak je po porodu druhého dítěte, nárok na jednorázové doplacení zbývající částky z RP na první dítě. Tato možnost byla nově zavedena v polovině roku 2021. Do té doby, nevyčerpaná část RP mohla „propadnout“.

Sami si můžete zvolit, zda chcete rodičovský příspěvek dostávat delší dobu (maximum je do 4 roků dítěte). Nebo jestli chcete dostávat co nejvyšší měsíční výplatu (maximum je v roce 2023 částka 49 440 Kč měsíčně).

Možnost volby je omezena:

 • Pokud jste neměli nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nebo pokud není možné doložit příjem druhého rodiče, pak je maximální měsíční částka do 13 000 Kč (nebo 19 500 Kč na dvojčata)
 • V ostatních případech odpovídá maximální výše rodičovského příspěvku tomu, jak vysoká byla vaše mateřská (nebo 1,5 násobek u dvojčat)

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek v roce 2023?

Nárok na rodičovský příspěvek má ten, kdo se stará o nejmladší dítě v rodině:

 • Nárok na RP je jen u nejmladšího dítěte, pokud se narodí mladší dítě pak nárok na RP u staršího dítěte zaniká
 • Není možné dostávat rodičovský příspěvek a mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) současně
 • Během čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat nebo podnikat (u rodičovského příspěvku to není jako u mateřské, kde je možnost pracovat omezena)
 • Nárok na rodičovský příspěvek mají i OSVČ, studenti nebo nezaměstnaní
 • Nárok na rodičovský příspěvek je i při převzetí dítěte do péče

Jak dlouho je nárok na rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek je nárok maximálně do 4 roků dítěte. Tedy maximálně 48 měsíců (od narození –  do 4 roků dítěte).

Rodičovský příspěvek se zpravidla vyplácí po skončení mateřské (na tu je nárok 28 nebo 37 týdnů).

Pokud někdo neměl nárok na mateřskou, pak má nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte (od porodu). Pokud byl nárok na mateřskou, tak se rodičovský příspěvek vyplácí cca od 6 měsíce po porodu.

Ukončení rodičovského příspěvku:

 • Pokud je vyčerpána celá částka 300 tisíc korun (450 tisíc u dvojčat)
 • Pokud dítě dosáhlo 4 roky
 • Pokud se v rodině narodilo mladší dítě
 • Pokud v rodině vznikl nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) na jiné dítě

Kde se vyřizuje rodičovský příspěvek?

Podobně, jako i jiné sociální dávky (například porodné, přídavky na dítě aj.), se rodičovský příspěvek vyřizuje na Úřadu práce. Žádost o rodičovský příspěvek si můžete vyřídit osobně (na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště), nebo i elektronicky, prostřednictvím webových stránek MPSV.cz (Ministerstva práce a sociálních věcí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *