Od středy 14. 10. 2020 jsou plošně uzavřeny všechny školy, včetně prvního stupně základních škol. Rodiče dětí mohou mít nárok na ošetřovné (placené volno), ale jen u dětí, které jsou mladší, než 10 roků.

Ošetřovné při zavřené škole v říjnu a v listopadu 2020 – zvýšení na 70%

Vláda rozhodla, že od 14. 10. 2020 budou (stejně jako na jaře), dočasně uzavřené všechny školy (včetně základních). Až do začátku listopadu 2020, by tak děti měly mít jen distanční výuku (a jeden týden prodloužené podzimní prázdniny). Jak je to s nárokem na ošetřovné během podzimu 2020?

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky. Na OČR můžete být 9 nebo 16 dní. Ošetřovné je pouze 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).

Na ošetřovné, mají nárok jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP nebo DPČ, nebo ani podnikatelé (OSVČ), nemají v roce 2024 nárok na ošetřovné. Připravuje se ale změna, a dohodáři nebo OSVČ budou mít nárok na OČR od 1. 1. 2025.

Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka ošetřovné 2024 – výpočet kolik je za OČR na dítě

S přípravami na zavření škol vláda „zaspala“

Během začátku podzimu (září a začátek října) vláda tvrdila, že zavření škol nehrozí (speciálně prvního stupně). Proto se ani nijak neřešilo případné ošetřovné.

Zvláštní režim ošetřovného, který platil během jarní části epidemie, měl platnost jen do 30. 6. 2020.

Aktuálně tedy platí jenom běžné podmínky pro ošetřovné, které absolutně nepokrývají reálné potřeby rodičů, kteří mají školou povinné děti.

Nárok na ošetřovné jen u dětí mladších než 10 roků

Zatímco na jaře se mohli rodiče starat o děti, které byli mladší než 13 roků (tedy o všechny žáky prvního stupně a i o mladší žáky na druhém stupni), aktuálně je při zavřené škole nárok jen u dětí mladších než 10 roků (ponechme stranou případy, kdy je dítě nemocné a potřebuje ošetřování během nemoci).

Je sice pravda, že aktuálně je uzavření škol plánováno jen na 8 pracovních dní (1,5 týdne), pak budou podzimní prázdniny (kdy na ošetřovné nárok není).

Je to zvláštní úvaha vlády, že 10ti leté dítě se zvládne o sebe kompletně postarat samo, včetně online výuky atd., zatímco rodiče budou v práci.

Jaké jsou podmínky pro nárok na ošetřovné v říjnu 2020?

Pokud bychom se měli bavit o podmínkách pro ošetřovné, které jsou aktuálně platné, museli bychom vycházet z aktuálního znění zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), kde jsou podmínky pro ošetřovné definovány v paragrafu 39 a dále.

Ty jsou ale určeny pro běžné situace. Zahrnují například maximální dobu jen 9 kalendářních dní (nebo 16 dní pro samoživitele), apod.

Pro plošné uzavření škol během epidemie, nejsou moc vhodné.

Změna podmínek pro ošetřovné během podzimu 2020

Vláda na to sice zareagovala, ale s dost velkým zpožděním. Je připravena úprava zákona, která by to měla vyřešit, tu ale musí schválit parlament a senát. Parlament by o tom měl jednat až 20. 10. 2020 (týden po plošném zavření škol). Pokud bude změna schválena , bude mít zřejmě zpětnou platnost, tak aby se vztahovala i na říjen 2020.

Nové podmínky pro ošetřovné by měly být tyto:

Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování/péče o

  • dítě mladší 10 let,
  • nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku,
  • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení,
  • děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině.

Nárok na ošetřovné budou mít za výše uvedených podmínek v době mimořádných opatření i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění.

Podpůrčí doba potrvá po celou dobu trvání mimořádného opatření (uzavřené školy či stacionáře, trvání karantény).

Výše ošetřovného činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Nebude se vyžadovat potvrzení školy o uzavření, to bude nahrazeno čestným prohlášením pojištěnce, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy na základě mimořádného opatření.

V návrhu změn u OČR je vidět, že vláda nepočítá s tím, by byl na ošetřovné nárok u starších dětí. Nárok bude i po změně podmínek jen u dětí mladších než 10 roků.

Změnit by se mohl výpočet ošetřovného. Nově bude nárok jen na 70% z platu (resp. z redukovaného denního vyměřovacího základu). Současně by ale byl nárok na minimálně 400 Kč na den.

Kalkulačka: Výpočet ošetřovné za říjen 2020 – zvýšení na 70%

Pro výpočet ošetřovného v říjnu 2020 můžete použít následující kalkulačku:

Kalkulačka ošetřovné 70% - podzim 2020
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě (obvykle je možné maximálně 9 nebo 16 dní)
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Jak dlouhou bude v říjnu 2020 nárok na ošetřovné?

Pokud projde vládní návrh změn, nárok na ošetřovné by mohl být po celou dobu uzavření škol. Reálně ale v říjnu můžete mít nárok na ošetřovné jen za část měsíce. K plošnému uzavření škol došlo 14. 10. 2020.

  • Od 26. 10. 2020 mají děti podzimní prázdniny (během kterých není nárok na ošetřovné).

Reálně je tak možné nárokovat ošetřovné za říjen jen za 12 kalendářních dní. Delší dobu jen v případě, že bylo dítě doma už před plošným uzavřením škol.

Kdy půjdou děti zpátky do školy?

Termín obnovení školní výuky je zatím nejistý. Je pravda, že vláda se poměrně hodně bránila uzavření prvního stupně základních škol. Při vyhlášení plošného uzavření od 14. 10. 2020 také bylo jednoznačně tvrzeno, že děti z prvního stupně půjdou zpět do školy od 2. 11. 2020.

Během pár dní už ale například ministr školství opatrně připouští, že by se děti nemusely vrátit zpět do škol od 2. 11. 2020.

Pokud se nepodaří snížit rychlost šíření epidemie, je pravděpodobné, že distanční výuka bude pokračovat i v listopadu 2020. Tím by pak vznikal nárok na ošetřovné i za listopad 2020.

Potřebuji na ošetřovné potvrzení ze školy?

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu zveřejnilo doporučený postup pro rodiče dětí, které musely od 14. 10. 2020 zůstat doma.

Na rozdíl od jarních měsíců, by nemělo být nutné potvrzení ze školy. Mělo by stačit zaměstnavateli nahlásit, že jste zůstali doma s dítětem.

A na konci měsíce října bude k dispozici nový formulář na ošetřovné. Ten pak vyplníte (uvedete, které dny jste se starali o dítě) a předáte zaměstnavateli. Potvrzení ze školy nebo jiné formuláře by neměly být potřeba.

Viz návod jak řešit situaci při zavřené škole od 14. 10. 2020.

Kde najít aktuální informace o ošetřovném

Vzhledem k tomu, že v průběhu jara 2020, se situace okolo nároku na ošetřovné měnila průběžně, určitě se i na podzim vyplatí sledovat aktuální informace. Je možné, že vláda (kromě výše uvedeného návrhu změn) přijde i s dalšími opatřeními.

Aktuální informace o nároku na ošetřovné, podmínkách a vše ostatní je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí – v sekci krizové ošetřovné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *