Parlament schválil nový zákon o povinném ručení. V roce 2024 se zvýší limity na 50/50. Za povinné ručení bude zodpovídat provozovatel. Pojištění bude nově povinné i pro některé koloběžky a další vozidla. Ruší se i zelené karty.

Povinné ručení 2024 – konec zelených karet, zvýšení limitů, pojištění na koloběžky

Na začátku prosince 2023, byl schválen nový zákon o pojištění odpovědnosti, který stanovuje nové podmínky pro povinné ručení. Změny budou platit už v roce 2024.

Zvýší se limity pojištění na 50 miliónů korun. Ruší se zelená karta (při cestách v ČR). A nově bude nutné platit povinné ručení i na koloběžky, nebo i na další vozidla, kde to doposud bylo bez pojištění.

Od kdy přesně začnou tyto změny platit, je ale zatím nejisté. Změnu zákona, musí schválit ještě Senát a Prezident. Změny tedy s největší pravděpodobností nebudou platit hned od 1. ledna 2024, ale zřejmě až od 1. března 2024.

Zvýšení limitů u povinného ručení v roce 2024

V roce 2024, budou zvýšeny limity pro pojistné plnění. Pokud dojde k nějaké dopravní nehodě, tak bude pojistka nově pokrývat všechny škody až do 50 miliónů korun (doposud to byl jenom 35 miliónů korun):

  • Minimální pojistný limit na riziko újmy na zdraví či smrti (na jednu osobu) = 50 miliónů korun
  • Minimální pojistný limit na škodu na majetku (celková škoda) = 50 miliónů korun

Dosavadní minimální limity u povinného ručení byly stanoveny na 35/35. V praxi ale drtivá většina nových pojistek byla minimálně na 50/50, častěji ale na 70/70. Podle odhadů pojišťoven, má pouze cca 11% pojistek limity nižší, než je nové zákonné minimum.

Povinné ručení bude v roce 2024 povinné i pro koloběžky

Nový zákon přináší i novou definici toho, co je to vozidlo, které musí mít povinné pojištění. Podle nové definice, bude nutné povinné ručení i u mnoha dalších vozidel/vozítek:

  • Maximální konstrukční rychlost nad 25 km/hod
  • Maximální konstrukční rychlost nad 14 km/hod + provozní hmotnost nad 25 kg
  • Hlavním zdrojem pohybu je motor

Nově tedy bude povinné ručení nutné i pro některé koloběžky. Platí to pro elektro koloběžky. U nich se motor považuje za hlavní zdroj pohybu.

Pro elektro kola, se ale nic nemění. U elektrokol, se i nadále nepovažuje motor za hlavní zdroj pohybu.

Povinné ručení se ale nově bude vztahovat i na další vozidla a vozítka – například na golfové vozíky, Segway, sněžné skútry a mnoho dalších.

Podle nových podmínek, už nehraje roli to, jestli má vozidlo SPZ nebo ne. Nehraje ani roli jestli vozidlo jezdí po silnici.

Povinné ručení není nutné pouze v případě, že se vozidlo bude pohybovat v nějakém uzavřeném areálu, kam nemá přístup veřejnost.

V roce 2024 se definitivně ruší zelené karty (jenom v ČR)

V novém roce, už nebude nutné vozit v autě zelenou kartu. Už nyní stačila zelená karta jenom v mobilu. Nově už nebude potřeba vůbec. Platí to ale jenom pro Česko. Při cestách do zahraničí, bude zelená karta nutná i nadále.

Od ledna 2024, se dá jezdit i bez řidičáku

Od nového roku, už bude možné jezdit i „bez papírů“. Nebude nutné mít i sebe řidičský průkaz (platí to i pro profesionální řidiče).

A nebude nutný ani technický průkaz. V roce 2024, se ruší velký a malý techničák, nově už bude jenom jeden technický průkaz.

Při kontrole na silnici, stačí předložit občanku, nebo poskytnout součinnost s ověřením totožnosti (policie si bez problémů zjistí vaši totožnost i jen na základě rodného čísla, a rovnou vidí, jestli máte řidičák a jestli má auto pojištění).

Za povinné ručení nově zodpovídá provozovatel auta

Doposud měl zodpovědnost za sjednání pojistky majitel auta. Nově se to mění, a v roce 2024 bude mít zodpovědnost za placení pojištění provozovatel auta.

Výjimkou je situace, kdy si někdo auto (nebo jiné vozidlo) jenom krátkodobě zapůjčil. Například u sdílených aut, nebo u sdílených koloběžek, má zodpovědnost za uzavření pojistky i nadále firma, která vozidlo půjčila.

Kalkulačka povinné ručení 2024 – srovnání nabídek, nejvýhodnější pojištění na auto

V roce 2024 začnou platit nové podmínky pro povinné ručení. A dá se očekávat, že pro většinu pojišťoven to bude důvodem pro zdražení.

Pokud si chcete sjednat nejvýhodnější povinné ručení na auto, nebo jiné vozidlo, pak vyzkoušejte tuto online kalkulačku, pro srovnání ceny povinného ručení pro rok 2024.

Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *