Pro nárok na ošetřovné (OČR), během školního roku 2023/2024, platí běžné podmínky (ošetřovné je 60%, pouze po dobu 9 nebo 16 dní). Aktuálně, ani v souvislosti s nemocí COVID, není nárok na nějaké speciální podmínky (prodloužení nebo zvýšení ošetřovného), jako tomu bylo dříve.

Ošetřovné (OČR) na dítě ve školním roce 2023/2024 – kolik, podmínky, výpočet

Se začátkem nového školního roku 2023/2024, by mohlo některé z rodičů zajímat, jaká je aktuální situace, ohledně nároku na ošetřovné (OČR), pokud budou mít nemocné dítě. Nebo pokud se budou muset starat o nějakého jiného nemocného člena rodiny.

Jaké jsou tedy aktuální podmínky pro nárok na ošetřovné? Na kolik je nárok, a po jak dlouhou dobu? A co když se bude jednat o onemocnění COVID?

Kolik je ošetřovné (OČR) v roce 2023

V roce 2023, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky. Na OČR můžete být 9 nebo 16 dní. Ošetřovné je pouze 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu).

Na ošetřovné, mají nárok jenom zaměstnanci. Lidé s dohodou DPP nebo DPČ, nebo ani podnikatelé (OSVČ), nemají v roce 2023 nárok na ošetřovné.

Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka ošetřovné 2023 – výpočet kolik je za OČR na dítě

Jaké jsou podmínky pro nárok na ošetřovné v roce 2023/2024?

Na ošetřovné (OČR), mohou mít za běžných podmínek nárok pouze zaměstnanci. Na ošetřovné (krátkodobé), nemají nárok OSVČ, ti kdo pracují na dohodu DPP/DPČ nebo ti kdo pracují z domu (domáčtí pracovníci – něco jiného než home office) či nezaměstnaní.

Poznámka: Ministerstvo práce a sociálních věcí, aktuálně připravuje novelu zákona o nemocenském pojištění. Ta se sice zabývá především elektronickým vyřizováním žádostí o mateřskou, otcovskou nebo ošetřovné, současně ale bude obsahovat i další změny. Jednou z novinek, bude nárok na ošetřovné (krátkodobé) i pro dohodáře (DPP a DPČ). A také pro podnikatele (OSVČ). Tato změna, by ale měla platit až od začátku roku 2025 (od 1. 1. 2025).

Na ošetřovné, je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní nebo 16 kalendářních dní (samoživitelé/samoživitelky).

Ošetřovné, je ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (odvíjí se od hrubé mzdy v zaměstnání).

Na ošetřovné u dětí (nebo u dalších osob), mohou mít nárok nejenom rodiče, ale i další osoby (babičky, dědečkové = všichni příbuzné osoby v přímé linii, nebo i ti, kdo s ošetřovanou osobou sdílí společnou domácnosti).

Kalkulačka: Výpočet, kolik je ošetřovné, během školního roku 2023/2024

Aktuálně je nárok na ošetřovné, pouze podle běžných podmínek. Tj. pouze ve výši 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Pro zjednodušený výpočet ošetřovného, stačí zadat počet dní (maximum je 9 nebo 16 dní) a také průměrnou hrubou mzdu ze zaměstnání.

Pro výpočet ošetřovného do konce roku 2023, můžete použít tuto kalkulačku pro výpočet OČR v roce 2023.

Kalkulačka ošetřovné 2024
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní, během kterých jste se starali o dítě nebo jiného člena rodiny.
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. průměrná hrubá mzda za posledních 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné (OČR) na dítě nebo jiného člena rodiny?

V případě dětí do 10 roků, je na ošetřovné nárok, nejenom když jsou nemocné, ale v některých případech i když jsou zdravé (uzavřená škola, školka, apod.)

U dětí (a dalších osob nad 10 roků), je na ošetřovné nárok jen v případě, že jejich zdravotní stav vyžaduje ošetřování jinou osobou.

Na ošetřovné mohou mít nárok pouze zaměstnanci (nezaměstnaní, důchodci nebo podnikatelé nárok nemají).

Na ošetřovné mají nárok rodiče dítěte, nebo i další osoby, které s dítětem (či jinou osobou) sdílí společnou domácnost.

Na ošetřovné, mohou mít nárok i další osoby – příbuzní v přímé linii, nebo i registrovaní partneři, či rodiče manžela/manželky (nebo registrovaného partnera/partnerky), i když s ošetřovanou osobou nesdílí společnou domácnost.

Pokud je na dítě čerpána mateřská nebo rodičovská, pak na ošetřovné zpravidla není nárok (nárok může mít například jen žena, která sice ještě čerpá rodičovský příspěvek, ale při tom už pracuje v zaměstnání).

Zvýšení ošetřovného v roce 2024 (od 1. 1. 2024)

Ošetřovné, spadá pod dávky, vyplácené na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (stejně jako nemocenské dávky během neschopenky, nebo peněžitá pomoc v mateřství během mateřské dovolené).

Pro výpočet výše nemocenských dávek, jsou rozhodující redukční hranice. Ty hrají roli, zvláště u zaměstnanců, kteří mají vyšší hrubou mzdu.

Redukční hranice, pro výpočet nemocenských dávek, se poměrně pravidelně zvyšují, vždy od začátku roku. Od 1. 1. 2024, by tedy měly začít platit nové redukční hranice. To pro některé zaměstnance může znamenat mírné zvýšení nemocenských dávek (včetně ošetřovného).

Nárok na ošetřovné pokud to bude COVID

Celosvětová pandemie koronaviru COVID, už „dávno“ skončila. To ale neznamená, že by COVID přestal existovat. S nastupujícím podzimem, a i během zimy 2023/2024, se očekávají tisíce případů této nemoci. Pro většinu nemocných, to už ale bude jenom taková „trochu jiná chřipka“.

S COVIDem se tedy můžete běžně setkat. Neplatí už pro něj žádné speciální podmínky (co se týká nároku na zvýšenou nemocenskou při neschopence, nebo jiné podmínky pro nárok na ošetřovné, jak tomu bylo během epidemie COVID v letetch 2020 – 2022).

  1 příspěvek

  1. Veronika   •  

    Dobry den, prosim, nevite, jak je to s ocr u polocistu, hasicu a vojaku ? Dostavaji take 60% nebo to maji jinak a dostanou 100% plat ? Dekuji predem za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *