Podle Nejvyššího soudu, musí dojít ke zvýšení nezabavitelné částky při exekuci a insolvenci (pokud se tak ještě nestalo). Dlužníci mají v roce 2022 nárok na vyšší nezabavitelné minimum, díky mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení. Zatím není jisté, jestli se budou vracet peníze.

Při exekuci a insolvenci v roce 2022, bude nárok na více peněz – rozhodl Nejvyšší soud

Při exekuci nebo i při insolvenci (při oddlužení), by lidem mělo zůstat více peněz. A není to zrovna malý rozdíl. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, ve svém rozhodnutí z 8. června 2022.

Soud rozhodoval o způsobu výpočtu nezabavitelné částky, které se následně používá pro výpočet srážek ze mzdy při exekuci, nebo pro výpočet insolvenčních srážek při oddlužení.

Od července 2022 je při exekuci vyšší nezabavitelné minimum (zvýšení od 1. 7. 2022)

Od začátku letních prázdnin (od 1. července 2022), dochází k mimořádné valorizaci životního a existenčního minima (ŽM se letos zvyšuje už podruhé, od 1. 7. 2022 je to o 8,8%).

Díky tomu, se automaticky zvyšuje i nezabavitelné minimum, pro výpočet exekučních srážek. Lidem s exekucí na mzdu, bude ve druhém pololetí, zůstávat více peněz.

Nezabavitelná částka od 1. 7. 2022

 • Nezabavitelné minimum od 1. 7. 2022 = 9 416,25 Kč
 • Za dítě, manželku nebo manžela je to 3 138,75 Kč
 • Plně zabavitelná částka je od 25 110 Kč

Aktuální kalkulačku, pro výpočet exekuce od července 2022 (po zvýšení od 1. 7. 2022), najdete zde.

Nejvyšší soud rozhodl, že při exekuci a insolvenci je nárok na vyšší nezabavitelné minimum

Až před Nejvyšší soud doputovala záležitost ohledně výpočtu nezabavitelné částky. V roce 2022, došlo totiž k poměrně zásadní nejasnosti, ve výkladu zákona.

Ministerstvo spravedlnosti doporučovalo jeden postup (výhodnější pro dlužníky), některé insolvenční soudy a všichni exekutoři zase prosazovali jiný postu (méně výhodný pro dlužníky, ale výhodnější pro věřitele).

Nejvyšší soud ale definitivně rozhodl, že lidé v exekuci nebo insolvenci, mají nárok na vyšší nezabavitelnou částku. A tím se jim bude i méně strhávat ze mzdy, z platu, z důchodu, z nemocenské, nebo z jakéhokoliv jiného příjmu, který podléhá insolvenčním nebo exekučním srážkám.

V čem spočítal problém s výpočtem nezabavitelné částky?

Výpočet nezabavitelné částky, je poměrně jednoduchý. Tak tomu alespoň bylo až do ledna 2022.

Základní nezabavitelné minimum (stejné při exekuci i insolvenci) se vypočítá jako 3/4 ze součtu životního minima jednotlivce a z toho, kolik jsou normativní náklady na bydlení (bydlení v nájmu pro jednu osobu v obci do 99 999 obyvatel).

O tom, kolik je životní minimum nebo kolik jsou normativní náklady na bydlení, nebylo doposud nikdy sporu. Obě částky jsou určeny příslušným nařízením vlády, a nebyl zde prostor pro žádné pochybnosti.

V roce 2022, ale došlo k tomu, že vláda prosadila změnu zákona o státní sociální podpoře. Do zákona přibyl nový paragraf, který mimořádně zvyšuje normativní náklady na bydlení.

Poznámka: Mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, bylo prováděno především s ohledem na sociální dávku příspěvek na bydlení. Díky zvýšení normativů, má na příspěvek v roce 2022 nárok více domácnosti – mělo by jim to pomoci zvládnout zvýšené výdaj za elektřinu, plyn nebo nájem.

Vzhledem k tomu, že nedošlo ke změně původních normativů, ale pouze k tomu, že se k běžným normativním nákladům na bydlení, připočítává další částka, tak to dávalo možnost dvou různých výkladů.

Už na konci února 2022, proto vydalo Ministerstvo spravedlnosti metodiku výpočtu nezabavitelné částky, kde se jasně říkalo, že se má použít zvýšená částka (včetně mimořádného zvýšení normativních nákladů na bydlení). Tato metodika, ale nebyla právně závazná, a jednalo se tak pouze o doporučení, jak postupovat.

Některé soudy (a skoro všichni exekutoři), ale vydávali rozhodnutí, že se má používat nižší nezabavitelná částka, a že na mimořádné zvýšení normativů se nemá brát ohled. Což bylo pro dlužníky podstatně méně výhodné.

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci nebo insolvenci v roce 2022

Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, by už ale ve výpočtu exekucí a insolvencí mělo být jasno.

Pro výpočet nezabavitelné částky, jsou v roce 2022 podstatné pouze tyto údaje:

Životní minimum jednotlivce 2022

 • 3860 Kč do 31. 3. 2022
 • 4250 Kč od 1. 4. 2022

Normativní náklady na bydlení 2022

 • 7 935 Kč od 1. 1. 2022

Nezabavitelná částka pro dlužníka v exekuci nebo v insolvenci 2022

 • Nezabavitelné minimum do 31. 2. 2022 = 8846,25 Kč
 • Nezabavitelné minimum od 1. 4. 2022 = 9138,75 Kč

Pokud má dlužník v exekuci i manželku nebo manžela, nebo má i nějaké děti (vůči kterým má stále vyživovací povinnost), pak je nárok na zvýšenou nezabavitelnou částku. K základní částce se za manžela nebo manželku, nebo i za každé dítě připočítává jedna třetina

Nezabavitelná částka za manžela, manželku nebo dítě 2022

 • Nezabavitelná částka za další osoby do 31. 3. 2022 = 2948,75 Kč
 • Nezabavitelná částka za další osoby od 1. 4. 2022 = 3046,25 Kč

Mimo jiné i díky rozhodnutí Nejvyššího soudu, mají dlužníci s exekucí nebo insolvencí, v roce 2022 nárok na nezabavitelnou částku, která je o 1266 Kč vyšší než v předchozím roce.

U dlužníka, který má manželku a dvě děti, je v roce 2022 celkové nezabavitelné minimum vyšší o 2532 Kč, než v roce 2021

Kalkulačka: Výpočet exekuce za mzdy nebo i z jiného příjmu v roce 2022

V této kalkulačce, pro výpočet exekučních srážek, si můžete spočítat, kolik je nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci, nebo kolik by vám mělo zůstat při srážkách ze mzdy, z důchodu, z nemocenské nebo třeba i z podpory v nezaměstnanosti.

Výpočet exekuce nebo insolvence je pro všechny příjmy stejný. Výpočet insolvence, je pak stejný jako výpočet exekuce z důvodu přednostní pohledávky (při insolvenci nebo při exekuci z důvodu přednostní pohledávky, je nárok na nezabavitelnou částku + 1/3 ze zbylé části mzdy).

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.4.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Nejvyšší soud rozhodl 8. 6. 2022, že pro výpočet nezabavitelné částky, má být použito i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, které bylo schváleno na konci ledna 2022. Nezabavitelná částka, aktuálně vychází z životního minima 4250 Kč (platí od 1. 4. 2022) a z normativních nákladů na bydlení ve výši 7935 Kč. Nezabavitelné minimum dlužníka je 9 138,75 Kč, za manžela, manželku nebo dítě je to 3 046,25 Kč.
Výpočet

Rozhodnutí nejvyššího soudu – budou se vracet peníze?

Nejvyšší soud sice rozhodl, jak se má správně vypočítat nezabavitelná částka. Co ale s tím, že skoro půl roku, zůstávalo dlužníkům méně peněz, než na co měli mít nárok?

Podle mluvčí exekutorské komory Evy Rajlichové, by se ale nic vracet nemělo:

Pokud jde už o provedené srážky, pak bude vždy záviset na konkrétních skutkových okolnostech případu. Pokud se plátci mzdy řídili pokyny exekučních orgánů, pak by se nic vracet nemělo. V těchto případech se poškození mohou obracet se svými nároky na stát

Zdroj: podnikatel.cz

S tvrzením mluvčí exekutorské komory, se ale nedá tak úplně souhlasit. Za správnost výpočtu srážek ze mzdy (nebo jiného příjmu), odpovídá plátce. Tedy například zaměstnavatel, který provádí srážky z platu. Nebo ČSSZ, která provádí srážky z důchodů

Pokud plátce příjmu, vypočítá srážky chybně (byť neúmyslně), pak je to ale jeho chyba a jeho zodpovědnost. Teoreticky tak zaměstnanec může požadovat vrácení peněz od zaměstnavatele a zaměstnavatel následně od státu.

V této věci, zatím není jasno (rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo vydáno jen před několika dny). Je pravděpodobné, že během krátké doby, dojde k nějakému plošnému výkladu, jak v takových případech postupovat.

  1 příspěvek

 1. monika   •  

  dobry den mam zjem o pujcku mam srasky ze mzdy potrebuj penize ale nedari semi kdo mi pujci dluh mam zdedenej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.