Kalkulačka: Kolik je za neschopenku při karanténě COVID
Pokud se setkáte s koronavirem COVID, mohou nastat dvě situace. Buď máte pozitivní test na COVID a musíte do nucené domácí izolace. Nebo jste měli rizikový kontakt s někým, kdo měl následně pozitivní test na COVID, a tak vám nařídí karanténu.
Prakticky v tom není velký rozdíl. V obou případech musíte být minimálně 10 dní doma a můžete mít neschopenku. Během pracovní neschopnosti z důvodu izolace nebo karantény, máte nárok na standardní náhradu mzdy od zaměstnavatele, která je ve výši 60% z hrubé mzdy (z redukovaného hrubého výdělku).
Výpočet nemocenské – náhrada mzdy za nemoc 2024
Od začátku roku 2024, jsou zvýšené redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za nemoc.
I v roce 2024, prvních 14 dní na neschopence platí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc), od 15 dne je pak nárok na nemocenské dávky.
V roce 2024, platí jen běžné podmínky pro nemocenskou – i při karanténě, je nárok na nárok na neschopenku, jen podle standardních podmínek.
Aktuální výpočet pro rok 2024: Kalkulačka: Náhrada mzdy za nemoc (prvních 14 dní) v roce 2024
Aktualizace 2. prosinec 2021
Ve středu 1. 12. 2021 schválil parlament zvýšení nemocenské při COVID neschopence (karanténě). Na zvýšenou nemocenskou při karanténě/izolaci (příplatek „izolačka“ – až 370 Kč za den), bude nárok i na konci roku 2021, až do konce února 2022 (do 28. 2. 2022).
Zaměstnanci budou mít nárok na vyšší nemocenskou, až po schválení nového zákona v Senátu (až začne zákon platit, nárok může být i zpětně od 1. 12. 2021). Pro OSVČ bude obnoven kompenzační bonus 500 Kč za den při karanténě.
Viz. Kalkulačka: Zvýšená nemocenské při karanténě (COVID neschopenka) 2022
Aktualizace 28. 4. 2021
Prodloužení izolačky (zvýšené nemocenské při karanténě/izolaci), bylo schváleno až do konce června 2021 (do 30. 6. 2021, viz. zákon číslo 182/2021 Sb.). Nárok na příspěvek k náhradě mzdy za nemoc – až 370 Kč za den při karanténě nebo izolaci, tak bude o dva měsíce déle.
Aktualizace 4. 3. 2021:
Ve čtvrtek 4. března 2021, byl v Senátu definitivně schválen původní návrh na zvýšení nemocenské při karanténě kvůli koronaviru COVID.
Během 14 denní karantény je nově nárok na příplatek „izolačka“ ve výši 370 Kč za jeden den (až 5180 Kč):
- po dobu 14 dní karantény nebo izolace, bude nárok na příplatek 370 Kč za jeden den (tj. maximálně na 5180 Kč – celkový součet příplatku a náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele, by neměl překročit 90% průměrného výdělku)
- nárok bude zpětně od 1. března 2021 (u karantény nařízení po 28.2.2021)
- nárok bude do konce dubna (do 30.4.2021)
- nárok budou mít i zaměstnanci na dohodu (pokud jim vzniká účast na nemocenském pojištění)
- OSVČ za karanténu dostávají kompenzační bonus 500 Kč za den
Zvýšení nemocenské při COVID na 80 nebo 100%?
Již od začátku epidemie COVID se diskutuje o tom, že by zaměstnanci měli mít nárok na vyšší náhradu mzdy (nemocenskou) při neschopence z důvodu karantény. Navrhovalo se zvýšení na 80% nebo dokonce na 100%.
Pokud je nárok jen na nízkou náhradu mzdy (60%), tak je to citelný výpadek příjmu. A tak má řada lidí spíše tendenci, se testování na COVID vyhnout, jen aby nemuseli do karantény.
Aktuálně padl jiný návrh, a to že by při karanténně nebo izolaci byl nárok na příplatek za COVID, ve výši 370 Kč za den, tj., až 5180 Kč za desetidenní karanténu. Maximálně ale ve výši 90% průměrného výdělku.
Kalkulačka: Výpočet náhrady mzdy za neschopenku při karanténě COVID 2021
V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete na neschopence, pokud je vám nařízena karanténa nebo izolace kvůli koronaviru COVID.
Náhrada mzdy od zaměstnavatele za prvních 14 dní na neschopence
Během prvních 14 dní mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy za nemoc (karanténu). Tu platí zaměstnavatel za skutečně neodpracované hodiny, nebo případně za státní svátky, za které náleží náhrada mzdy.
Tj. za prvních 14 dní dostáváte zpravidla náhradu mzdy za 80 neodpracovaných hodin (při týdenní pracovní době 40 hodin, při jiné týdenní pracovní době to bude jiný počet hodin, stejně jako při nerovnoměrně rozložené pracovní době)
Náhrada mzdy za nemoc při karanténě je nyní stejná, jako při jakékoliv jiné neschopence. Je to 60% z redukovaného průměrného (hrubého) výdělku.
Nemocenské dávky při neschopence kvůli koronaviru COVID 2021
Pokud jste na neschopence kvůli koronaviru COVID déle než 14 dní, tak od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky. Ty jsou od 60% do 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Na nemocenské dávky od 15 dne je nárok za každý kalendářní den, tedy včetně víkendu (sobota a neděle) nebo za státní svátek.
Na nemocenské dávky od 15 dne, mají nárok i OSVČ, nebo ti kdo zahájí neschopenku po skončení zaměstnání (v rámci ochranné lhůty 7 dní)
Příplatek za neschopenku za karanténu COVID 2021
Na konci ledna 2021, vláda navrhla, aby zaměstnanci dostávali příplatek za karanténu nebo izolaci v souvislosti s koronavirem COVID. V poslední době se totiž množí informace, že se řada lidí vyhýbá testování (resp. prosí své známé, aby je nehlásili jako kontakt, pokud je u nich pozitivní test za COVID).
Prý jsou i zaměstnavatelé, kteří dávají zaměstnancům „příplatek“, pokud se u nich nezjistí pozitivní test na COVID (tj. nepřímo motivují zaměstnance k tomu, aby se testování spíše vyhýbali).
Ostatně není se co divit. Při neschopence dostanete za prvních 14 dní jen 60% z platu. Není to ale přímo 60% hrubé mzdy, ale při výpočtu se vychází z redukovaného výdělku. I při nižším platu je to maximálně 54% z průměrné hrubé mzdy. Při vyšším platu je to ještě méně. A to je velmi citelný propad příjmu.
Proto vláda navrhuje příplatek 370 Kč za jeden den karantény. Nárok na příplatek za karanténu by mohl být už od března 2021.
Návrh sice Parlament původně schválil, pak jej ale Senát vrátil. Při druhém schvalování Parlament návrh zamítl. Vláda obratem navrhla zvýšení nemocenské na 100%. To ale Parlament nechtěl schválit, a tak se vrátil k původnímu návrhu 370 Kč za den. Tento návrh byl 4.3.2021 schválen i v Senátu.
Jak dlouho musím být v karanténě při koronaviru
Pokud vám hygienická stanice nebo pracovník trasovacího call centra nařídí karanténu, tak musíte být doma minimálně 14 dní (původně bylo jen 10 dní, od 1.3.2021 se karanténa prodloužila na 14 dní). Těchto 14 dní se počítá od data provedení testu na COVID. Pokud nemáte nějaké příznaky nákazy koronavirem, tak karanténa končí po 14 dnech i bez dalšího testu.
Během karantény vám lékař vystaví e-neschopenku a vy máte nárok na náhradu mzdy. Nebo se můžete v zaměstnání domluvit, a pokud je to možné, tak pracovat z domu v režimu home-office.
Pokud jste ale měli pozitivní test na COVID, tak se nejedná o karanténu ale o domácí izolaci. I při ní musíte být minimálně 14 dní doma. O ukončení domácí izolace rozhoduje lékař. I v tomto případě máte nárok na neschopenku a odpovídající nemocenskou.
Neschopenka – karanténa COVID vycházky
Pokud je nařízena karanténa nebo domácí izolace, pak při neschopence nejsou povoleny vycházky (tak jak to je obvyklé, při běžné neschopence). Svůj byt byste tedy měli opustit jen v případně nezbytně nutného lékařského ošetření (a i to by mělo být předem konzultováno s lékařem).
Co se týká zajištění nákupů základních životních potřeb, tak byste se měli obrátit na někoho blízkého, na donáškovou/dovážkovou službu nebo využít nabídky dobrovolníků. I s těmito osobami byste měli omezit kontakt – ideálně využít možnost bezkontaktního dodání (tj. doručení jen před dveře, kdy neproběhne žádný kontakt).
Osoba v domácí izolaci, by měla mít v ideálním případně vyhrazený vlastní pokoj, nepoužívat stejné ručníky, nádobí nebo jiné předměty běžné denní potřeby, jako další členové rodiny.
Práce na home-office při neschopence (karanténa, izolace COVID)
Pokud máte neschopenku, tak nemůžete pracovat z domu v režimu home-office. Resp. nemůžete mít nárok na nemocenskou a současně na výplatu za práci. Měli byste se tedy domluvit buď na neschopence + nemocenské, nebo na práci z domu na home-office + výplata. Oboje současně nejde.
Pokud ale máte více zaměstnání (nebo kombinaci HPP + nějaká brigáda na DPP nebo DPČ, či kombinace HPP + podnikání jako OSVČ), tak je možné v zaměstnání mít neschopenku (s nárokem na nemocenskou) a dále pracovat (jen doma) s nárokem na odměnu.
Bohužel, má to háček, myslím ty karanténa. Můj obvodní lékař mi napsal klasickou neschopenku.. což jsem zjistila až pátý den po tom co jsem mu volala že mám COVID pozitivní po PCR testech a on jen zavolal na sestřičku, že izolace pokračuje a když jsem to volala do zaměstnání, byla jsem informována že tedy pokračuje klasická PN, že mi karanténa nebyla vystavena. No, tak jsem čuměla jak puk, jak to vlastně chodí a lze vše obejít bez mrknutí oka
Dobrý den, jsem 2x očkovaná proti covidu, dodržuji všechna opatření, i přesto jsem onemocněla covidem, nakazila jsem se zřejmě v práci ( pracuji jako učitelka v MŠ), v pracovní neschopnosti jsem byla 5 týdnů při největším náporu onemocnění ( konec října 2021 do konce listopadu). Teď se dozvídám, že nárok na vyšší finance v pn budou mít až lidé, kteří onemocněli až v prosinci 2021. Přijde mi to neskutečné a nespravedlivé,
Spolupracocník se nechce nechat očkovat a teď jeho žena taky neočkovaná dostala covid a on musel kvůli tomu do karantény.Má stejný nárok na neschopenku jajo očkovaní?
Ano, měl by mít nárok na příplatek „izolačka“ – není žádná podmínka, že by to bylo jen pro očkované …