Pitný režim na pracovišti a nárok na ochranný nápoj
V létě, když udeří tropická vedra, platí pro zaměstnavatele zvláštní povinnosti. Resp. tyto povinnosti platí celoročně, aktuální jsou ale zvláště v horkých letních měsících.
- Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům na pracovišti přístup k pitné vodě.
- Při překročené určitých teplot (nebo na kterých specifických pracovištích), má zaměstnavatel i povinnost poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje.
Nárok na pitnou vodu v zaměstnání
V zaměstnání máte nárok na přístup k pitné vodě (pitný režim). A to bez ohledu na to, jaká je aktuální teplota. A zaměstnavatel má povinnost vám pitnou vodu zajistit.
Povinnost je splněna, pokud je na pracovišti kohoutek s pitnou vodou (třeba v kuchyňce nebo na toaletách). Pokud to na pracovišti není možné (například někde na stavbě), tak případně musí zaměstnavatel zajistit balenou pitnou vodu.
Viz zákon číslo 309/2006 Sb.,
§ 2 Požadavky na pracoviště a pracovní prostředí
(1) Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby
b) pracoviště byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou,
Nárok na ochranný nápoj, když je horko
Zvláště v době letních veder, nebo tam kde je na pracovišti vysoká tepelná zátěž (slévárny, hutě, sklárny apod.), ale nestačí to, že mají zaměstnanci přístup k pitné vodě (kohoutkové nebo balené).
V některých případech vzniká zaměstnancům nárok na tzv. „ochranný nápoj“. Nejčastěji to může být nějaká minerálka apod.
Na ochranný nápoj je nárok nejenom v době, kdy je příliš horko, ale i v době, kdy je zima (opět, například na stavbách, kde není zajištěno topení apod.). Pak by se mělo jednat o teplý nápoj.
Co je ochranný nápoj?
Co je to ochranný nápoje popisuje nařízení vlády číslo 361/2007 Sb., v paragrafu 8. Musí se jednat o takový nápoj, který neobsahuje více než 6,5% cukru a také nesmí mít více než 1% alkoholu (pokud by se jednalo o mladistvého zaměstnance, tak nesmí obsahovat žádný alkohol).
Nejčastěji je to tedy přírodní minerální voda slabě mineralizovaná nebo pramenitá voda. Pokud se jedná o pracoviště s větší teplotní zátěží, pak to může být přírodní minerální voda středně mineralizovaná nebo voda s obdobnou celkovou mineralizací.
Viz paragraf 8, nařízení vlády číslo 361/2007:
§ 8 Bližší podmínky poskytování ochranných nápojů
(1) K ochraně zdraví před účinky zátěže teplem nebo chladem se poskytuje zaměstnanci ochranný nápoj. Ochranný nápoj musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostních procent cukru, může však obsahovat látky zvyšující odolnost organizmu. Množství alkoholu v něm nesmí překročit 1 hmotnostní procento; ochranný nápoj pro mladistvého zaměstnance však nesmí obsahovat alkohol. Ochranný nápoj chránící před zátěží teplem se poskytuje v množství odpovídajícím nejméně 70 % ztráty tekutin a minerálních látek potem a dýcháním za osmihodinovou směnu. Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje teplý, v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu.
Kdo má nárok na ochranný nápoj
Zaměstnanci jsou s ohledem na vystavení teplotní zátěži na pracovišti rozdělení do několika různých tříd. Například skoro všechny kancelářské profese spadají do nejnižší třídy I. Naopak do nejvyšší třídy V., jsou zařazení zaměstnanci, kteří vykonávají těžkou manuální práci, ve slévárnách, v dolech, v lese apod.
Nárok na ochranný nápoj se odvíjí od dosažení teploty:
- Při práci v kanceláři je nárok na ochranný nápoj, pokud teplota vzduchu dosáhne 34 stupňů
- Při práci v těžkém průmyslu je nárok na ochranný nápoj už od 26 stupňů
Co když zaměstnavatel odmítne zajistit přístup k pitné vodě nebo poskytnout ochranný nápoj
Pokud vám zaměstnavatel na pracovišti neumožní přístup k pitné vodě, nebo nezajistí ochranné nápoje, když na ně máte nárok, tak je to především problém pro zaměstnavatele.
Zaměstnanci se v takovém případě mohou obrátit na hygienickou stanici nebo na inspektorát práce a podat podnět ke kontrole zaměstnavatele.
Sankce pro zaměstnavatele, jsou pak vcelku vysoké. Může za to dostat pokutu až 2 milióny korun.
Může zaměstnavatel zaměstnancům zkrátit pracovní dobu kvůli horku?
Ano, je to možné. V případě že jsou na pracovišti překračovány limity pro teplotní zátěž, je možné, aby byla zkrácena pracovní doba.