Nové studentské půjčky se státní garancí – půjčka na studium bez ručení a bez příjmu
Ministerstvo školství, začíná jednat o zavedení programu nových studentských půjček. Podobně, jako je to obvyklé zahraniční, i v ČR by si studenti mohli půjčit peníze na studium. Půjčka na bakalářské studium by mohla být až 300 000 Kč.
Tyto studentské půjčky by garantovat stát (nově zřízený garanční fond). A studenti by tedy nemuseli dokládat svoje příjmy nebo by jim za půjčku ani nemuseli ručit rodiče. Stačilo by jim jenom potvrzení o studiu.
Hlavní výhodou této nové studentské půjčky, by bylo splácení až po skončení školy. Resp., až ve chvíli, kdy student nastoupí do zaměstnání a začne mít nějaký relevantní příjem.
Půjčky na studium jsou v zahraniční obvyklé
Půjčit si peníze na studium, je v mnoha zahraničních zemích poměrně obvyklé. Pravda, například v USA se to poněkud zvrhlo do situace, kdy si studenti musí brát i velmi vysoké půjčky, které pak reálně téměř nejsou schopni splácet (ale to už je trochu jiné téma).
Typická studentská půjčka funguje tak, že na začátku studia na VŠ, může student získat určitou sumu peněz (obvykle ne celou naráz, ale čerpání je postupné), ze které se pak platí školné a/nebo náklady živobytí během studia. A půjčka se splácí až po skončení školy.
Nová půjčka pro studenty v ČR se státní garancí
Podobným směrem jdou i úvahy ministerstva školství. To by chtělo zavést podobné programy i pro vysokoškoláky v ČR.
Předběžně se mluví o tom, že student by mohl čerpat řádově 3 000 – 7 000 Kč měsíčně (resp., pro bakalářské studium by se mohlo jednat až o 300 000 Kč, u magisterského nebo doktorského studia i více).
Peníze by si studenti půjčovali od banky. A každá banka by si mohla stanovit vlastní podmínky (jednalo by se o komerční produkt).
Role státu by zde byla pouze v poskytnutí záruky (státní garance). Pro tyto účely by byl vytvořen nový garanční fond.
Studentům by tedy pro vyřízení studentské půjčky, stačilo doložit potvrzení o studiu na nějaké vysoké škole. Nic dalšího by nebylo potřeba.
Neřešily by se příjmy, nebo ručení od třetí osoby (dnes si obvykle může student vzít nějakou vyšší půjčku, jenom pokud mu rodiče dělají ručitele).
Studentská půjčka by se splácela až po skončení školy
Během studia by studenti nemuseli řešit splátky. Půjčka by se začínala splácet až po dokončení studia.
Respektive mluví se o tom, že povinnost začít splácet studentskou půjčku, by byla navázána až na nástup do zaměstnání a nějaký minimální příjem (odvíjelo by se například od průměrné mzdy).
Pokud by student po škole, šel jenom nějakou špatně placenou stáž, nebo měl jenom nízký příjem, tak by se splácení ještě odložilo.
Studentské půjčky se státní garancí by byly levnější
Tím, že by stát garantoval poskytnutou půjčku, tak by výsledné úrokové sazby mohly být podstatně nižší, než u běžných spotřebitelských úvěrů.
Banky by se nemusely bát rizika nesplácení, a úroky by tak mohly být jenom velmi nízké.
Jaké budou podmínky pro studentské půjčky
Záměr zavést půjčky na studium i v ČR, je poměrně nová věc. Ministerstvo školství nyní zahájilo širší debatu, ze které by měly vykrystalizovat konkrétní podmínky.
Záměr zavést půjčky pro studenty, podporují jak zástupci vysokých škol, tak i vláda (ostatně zavedení studentských půjček, je jedním z doporučení vládní Národní ekonomické rady).
Studentské půjčky, by mohly být zavedeny v horizontu cca 2 roků (ministerstvo by chtělo prosadit konkrétní návrh zákona, ještě před koncem funkčního období současné vlády).
Nejdřív půjčky pro studenty, potom školné
Podle odhadů, je v ČR každý rok řadově 10 tisíc lidí, kteří nejdou studovat na Vysokou školu, protože si to nemohou finančně dovolit. Studentské půjčky by mohly umožnit studium i těmto lidem.
Obecně je nápad, na státem garantované půjčky pro studenty asi dobrý (záleží pochopitelně i na tom, jaká bude finální verze podmínek).
Někteří kritici ale předem varují, že zavedení půjček pro studenty, je jenom předstupněm pro zavedení školného na vysokých školách. Aneb nejdříve dáme studentům peníze. A pak jim je zase sebereme.