Během epidemie koronaviru mají OSVČ nárok na ošetřovné ve výši 424 Kč za kalendářní den, pokud se musí starat o dítě.

Návod jak požádat o ošetřovné pro OSVČ (jak vyplnit formulář)

Během epidemie koronaviru mají OSVČ nárok na ošetřovné ve výši 424 Kč za kalendářní den, pokud se musí starat o dítě (nebo jinou osobu), které je doma kvůli zavřené škole (podrobněji níže).

O ošetřovné je možné prostřednictvím online formuláře na webu Ministerstva obchodu a průmyslu. Podívejte se na návod, jak požádat o ošetřovné. Jak správně vyplnit formulář a na co nezapomenout, abyste co nejdřív dostali peníze.

Ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2020

Během epidemie koronaviru schválila vláda pomoc pro podnikatele (OSVČ, živnostníky), kteří museli zůstat doma s dětmi kvůli zavřeným školám. Zatímco zaměstnanci mají v takovém případě i za běžných podmínek nárok na ošetřovné, OSVČ neměli původně na nic nárok.

Během epidemie si ale OSVČ může požádat o dotaci s názvem Ošetřovné od Ministerstva obchodu a průmyslu. Aktuálně je možné podat žádost o ošetřovné za měsíc březen. Tedy za období od 12. 3. 2020 do 31. 3. 2020.

Analogicky se pak bude žádat o ošetřovné na začátku května 2020 za období 1. 4. 2020 – 30. 4. 2020. A následně v červnu za květen a možná i v červenci za červen. Podle aktuálních informací to vypadá, že většina dětí už v tomto školním roce do školy nepůjde.

Kolik je ošetřovné pro OSVČ během epidemie 2020?

Ošetřovné je ve výši 424 Kč za jeden kalendářní den. Je možné žádat o ošetřovné i jen za některé dny, nebo za celé období. Celkem by měl OSVČ dostat:

 • Ošetřovné za březen 2020 = 8 480 Kč
 • Ošetřovné za duben 2020 = 12 720 Kč
 • Ošetřovné za květen 2020 = 13 144 Kč
 • Ošetřovné za červen 2020 = 12 720 Kč

(jedná se o teoretický příklad, za předpokladu, že by na ošetřovné byl nárok po celý zbytek školního roku, a podmínky se nezměnily)

Kdo má nárok na ošetřovné?

Na ošetřovné mají nárok OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost pokud:

 • Pečují o dítě do 13 roků, z důvodu uzavření školy kvůli koronaviru
 • Pečují o dítě do 26 roků, které je zdravotně hendikepované (závislost na pomoci jiné osoby v I. stupni), pokud nemůže chodit do školy kvůli koronaviru
 • Pečují o jinou osobu, která je zdravotně hendikepovaná (závislost na pomoci jiné osoby v I. stupni), která je běžně umístěna v zařízení sociální péče, které bylo uzavřeno kvůli koronaviru

Jak požádat o Ošetřovné pro OSVČ – žádost a formulář

Žádost o ošetřovné pro OSVČ není nijak složitá. Přesto je možné při podávání žádosti udělat různé chyby, které by vám oddálily výplatu peněz.

Formulář pro žádost o ošetřovné je možné najít na webu Ministerstva obchodu a průmyslu.

Formulář je nutné vyplnit online, a následně uložit a odeslat (datovou schránkou, nebo emailem s elektronickým podpisem), nebo vytisknout a osobně doručit na podatelnu Ministerstva či poslat poštou.

 • Online formulář pro žádost o ošetřovné najdete zde

Jak vyplnit formulář:

 • Do žádosti je nutné vyplnit osobní údaje jako je IČO, jméno, příjmení, datum narození a DIČ.
 • Dále informace o sídle (kde má OSVČ sídlo) a o bydlišti (může být stejné, jako sídlo).
 • Dále kontaktní údaje a informace o tom, kam chcete poslat peníze.
 • Důležité je nezapomenou informace o dětech (nebo jiných osobách, o která pečujete). Pokud máte více dětí, mělo by stačit uvést informace alespoň o jednom z nich.
 • Na konci online formuláře nezapomeňte, zaškrtnout, že budete dávat přílohy – ty jsou nezbytné.
 • Hotový formulář si uložte do počítače nebo vytiskněte a podepište.

Přílohy k žádosti o ošetřovné

Než vyplněnou žádost odešlete, připravte si přílohy. Musíte mít potvrzení o dětech, že jsou opravdu žáky školy, která je zavřená. Toto potvrzení vám vystaví škola. Stačí emailem kontaktovat někoho ze školy (většina škol má informace o tom, jak řešit věci kolem ošetřovného na svých webových stránkách).

Potvrzení ze školy nemusí být na nějakém přesném formuláři (formulář je jenom pro zaměstnance, dá se použít stejný, nebo jakékoliv jiné potvrzení, které vám škola vystaví).

Jak a kam poslat žádost o ošetřovné

Žádost můžete odeslat různými způsoby, nejlepší je to přes datovou schránku. Je to nejjednodušší a zároveň by tak mělo ministerstvo vaši žádost nejrychleji vyřídit

 • Přes datovou schránku na adresu „wnswemb“ (datová schránka ministerstva). Do předmětu datové zprávy je nutné uvést „fpmpo20“
 • Emailem s elektronickým podpisem na adresu fpmpo20@mpo.cz a do předmětu uvést fpmpo20
 • Poslat poštou na adresu: Ministerstvo průmyslu a obchodu Na Františku 32 110 15 Praha 1 obálka musí být označena „fpmpo20“. (nezapomeňte na podpis)

POZOR: při žádosti o podporu 25 tisíc pro OSVČ, o kterou se žádá na Finančním úřadu, je možné žádost poslat „obyčejným emailem“, bez elektronického podpisu. U Ošetřovného to NENÍ MOŽNÉ. Žádost nejde poslat emailem bez elektronického podpisu

Nejčastější chyby při podávání žádosti

 • Lidé zapomínají na přílohy – potvrzení o dětech/jiných osobách
 • Lidé posílají žádost emailem bez elektronického podpisu (to u ošetřovného nejde)

Kdy dostanu Ošetřovné pro OSVČ za březen 2020?

V polovině dubna ministerstvo informovalo, že přijalo již přes 40 tisíc žádostí. Zatím zpracovalo jen cca 10 tisíc žádostí. A část z nich již vyplatilo. U mnoha žádostí jsou ale chyby a čeká se na doplnění údajů.

Vzhledem k tomu, je pravděpodobné, že na peníze za ošetřovné mohou OSVČ čekat i několik týdnů. Některé žádosti mohou být zpracovány až na konci dubna nebo až později. Není stanoven žádný konkrétní termín, do kdy byste měli dostat peníze. Je možné, že budete muset nějakou dobu čekat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *